Фаворитите Лукойл Академик и Левски си осигуриха безпроблемно място на полуфиналите на мъжкото баскетболно първенство. След успеха и на Балкан, единствено двойката Черно море-Спартак Плевен остана без краен победител, като полуфиналистът ще бъде излъчен в трети мач. Днес „моряците” се наложиха с 83:75 (12:26, 18:24, 21:20, 17:12).

Очаквано, серията между Черно море и Спартак е най-оспорваната, и резултатът в нея е 1-1 победи. След като бяха доминирани в първия двубой в Плевен, днес домакините играха на ниво и заслужено стигнаха до трети сблъсък, който ще определи последния участник в Топ 4. Двата тима ще се срещнат отново на 1 май в зала „Балканстрой”.

Мачът започна много равностойно, като черноморци излязоха крайно стимулирани и гонеха разлика и победа от самото начало. След добра защита и успешни атаки, играчите на Спас Натов успяха да поведат 23:17. През втората четвърт решителността на играчите да победят помогнаха за натрупването на преднина, стигаща на моменти до 12 точки. Опитният тим на гостите обаче осъществи сериозен натиск в края на полувремето авансът на Черно море се изпари – 40:38.

До края на мача зрителите се насладиха на красив, зрелищен баскетбол. Третата четвърт се играеше точка за точка и след като гостите успяха да я спечелят, резултатът беше изравнен и след 30 минути игра всичко започна отначало – 60:60. След много добри изяви на Владимир Маринов и Симеон Ценов, домакините се поздравиха с успех, даващ им шанс за продължаване на полуфинал.

Владимир Маринов бе най-полезен за отбора си, отбелязвайки 14 точки, 3 асистенции и 3 борби. 14 вкара и Ценов, като той овладя и 7 борби. Младият талант Александър Янев завърши с 12 точки и 2 борби.

За Спартак традиционно добре се представи капитанът Хрисимир Димитров, който вкара 18 точки, подаде 9 асистенции и хвана 4 борби. Саша Топчов завърши с дабъл дабъл – 24 точки, 10 борби, но допусна и цели 7 грешки.

В другите два мача от днес Лукойл Академик и Левски постигнаха също втори победи в своите серии и продължиха напред.

„Студентите” се наложиха като гост над Рилски спортист със 77:105 (14:23, 29:25, 16:30, 18:27). В Ямбол Левски преодоля едноименния тим малко по-трудно, след 80:89 (23:17, 23:22, 20:21, 14:29).

На полуфиналите Левски играе с Балкан, а Лукойл очаква победителя от сблъсъка между Спартак Плевен и Черно море. Двубоите са на 5, 6, 9, 10 и 13 май, като домакинско предимство в първите два и в евентуалния пети мач имат Левски и Лукойл.