Националният отбор на България по баскетбол за жени допусна трета поредна загуба в група А на допълнителните квалификации за Евро'2009. Момичетата на Николай Боруков отстъпиха при гостуването си на Украйна с 61:67 точки.

Въпреки че в началото имахме пасив от 13 точки, пред третата и четвъртата част стигнахме до обрат, но не успяхме да стигнем до успеха в този оспорван двубой.

Българките изиграха слаба първа част, в която отбелязаха само 6 точки, но след 10 минути губеха с 11 разлика - 6:17. Гергана Славчева направи доста пропуски от зоната за двете точки и от тройката.

Втората четвърт бе значително по-добра за нашия отбор. Въпреки, че домакините поведоха с 13 точки - 19:6, българките стопиха пасива си само на 3 точки - 28:31 41 секунди преди почивката. След 20 минути Украйна имаше преднина от 5 точки - 33:28.

През третата част България стигна до обрат - 38:37 в 24-та минута след кош на Даниела Петева. Домакините обаче взеха таймаут и след него вкараха два безответни коша. След това с тройка на Милена Томова губехме само с точки - 43:44, а после с кош на Ивелина Вранчева поведохме с 2 точки - 46:44. До края обаче домакините направиха серия от 8:0 и поведоха с 6 точки - 52:46.

През последните 10 минути играта отново бе изключително оспорвана. Домакините поведоха с 55:50 след тройка на Александра Горбунова, но Гергана Брънзова, Вера Перостийска и Ноел Куин бяха точки по веднъж и обърнахме 56:55 6:30 минути преди финалната сирена. Александра Горбунова обаче вкара втората си поредна тройка, а съотборничката й Олена Жержерунова също бе точна от тройката и домакините поведоха с 61:56 3:30 преди края. След това американката с български паспорт Ноел Куин върна една тройка, а Зорница Костова изравни - 61:61 1:57 минути преди финала. Този резултат се запази цяла минута след това. Домакините стигнаха до крайния успех с 67:61 след кошове на Ирина Бирюк и Горбунова, както и два наказателни удара на Жержерунова.

За Украйна поради контузии не играха Олена Огородникова и капитанката Инна Кочубей.

За домакините изключително силен мач направи Александра Горбунова, която вкара почти половината от точките на отбора - 32 и добави 10 борби. Олга Дубровина добави 13 точки. Най-резултатни за България бяха Ноел Куин с 16 точки и Вера Перостийска с 10.

В следващия кръг България почива, а на 19-ти януари приема Германия в последния си мач в групата.