Българският мъжки национален отбор по баскетбол, воден от легендарния треньор Пини Гершон, се класира за европейското първенство през 2009-та година в Полша пред погледа на президента на Република България - Георги Първанов.

В последния си мач от група "А" на квалификациите българите загубиха от гранда Сърбия със 77:87 (16:26, 14:23, 22:24, 25:14) и предвид недостатъчно голямата победа на Израел над Чехия, националите ни ще участват на еврофиналите.

Гостите от Сърбия започнаха силно мача и поведоха с 11:6 още в 5-та минута след тройка на Кечман, а в деветата вече имаха аванс от 10 точки при 24:14. Българските баскетболисти играха много слабо в защита и изпуснаха доста наказателни удари в атака.

Две минути след началото на втората част България не успя да отбележи кош и логично гостите увеличиха преднината си на 14 точки при 30:16.

В 15-та минута с тройка на Ерцег те вече водеха с 15 точки при 35:20, след като българите продължиха да играят плахо, а сърбите постепенно увеличаваха преднината си. 17 секунди преди сирената на втората част момчетата на Душан Ивкович водеха с цели 21 точки при 49:28.

До почивката Ибрахим Джабер вкара кош за нашия отбор и двата тима се оттеглиха при 30:49 в полза на сърбите. Тук някъде и се разиграха останалите ни баскетболисти, което остави Джабер да почива и българският национал завърши мача с 27 точки, 5 борби и 4 асистенции.

Преди това обаче, специално в началото на последната четвъртина, българският състав, воден от Тодор Стойков, намали драстично дефицита в точките. Със своите 13 точки, 7 борби и 4 асистенции Стойков се подреди до Джабер като най-полезен играч.

Предимно чрез тях двамата и добрите изяви на Калоян Иванов, който наниза 14 точки с 8 борби, българите съкратиха преднината на Сърбия до 14 точки само 2 минути и половина преди сирената.

Гостите от Сърбия заиграха в по-бавни темпове и грешаха много, след което извършваха нарушения срещу нашите национали. Именно тези наказателни удари вече бяха реализирани от българите, които в първата половина страдаха от това.

Секунди преди края тройка на Калоян Иванов доведе разликата до 9 точки, като сърбите стигнаха само до още 1 точка, с което оформиха и крайния резултат на 87:77 в тяхна полза.

Така след победата на Израел с 98:61 над гостуващия Чехия, България се класира на европейско първенство цели четири години след участието си на финалите в тогавашна Сърбия и Черна гора.

България - Сърбия - 77:87 (16:26, 14:23, 22:24, 25:14)

зала: "Универсиада", 3500 зрители