Отборът на Берое (Стара Загора) победи Монтана 2003 със 70:65 (23:16, 20:19, 14:17, 13:13) във финала на турнира за Купата на България по баскетбол за жени, игран в зала "Триадица" в София. В петото поредно издание на финала между тези два тима, състезателките на старши треньора Таня Гатева се справиха със съперника в битката за трофея за трета поредна година.

Берое вече има четири победи над състава на Монтана 2003 през настоящия сезон, като само веднъж загуби в срещите между двата отбора.

Старозагорки демонстрираха по-ефективна стрелба във финала за Купата на страната, доминираха в борбата под коша и имаха превъзходство през целия мач.

Баскетболистките на Берое започнаха уверено срещата и поведоха със 11:2 в първите минути. Монтана 2003 намали до три точки пасива си, но старозагорки отново се откъснаха в резултата и след първата част водеха с 23:16. Последва много оспорвана втора четвърт, в която състезателките на Монтана 2003 на два пъти изравниха при 28:28 и 30:30, но пак Берое излезе напред до почивката при 43:35.

Старозагорки поведоха с 10 точки скоро след подновяването на играта през второто полувреме. Монтана 2003 се доближи до три точки при 53:50, а водени от Ребека Тобин състезателките на Берое задържаха преднината си до 57:52 преди последните 10 минути. До края Берое покачи на 14 точки аванса си, но баскетболистите на Монтана 2003 не се предадоха и намалиха до три точки при 68:65. Съставът от Стара Загора обаче не изпусна водачеството си и ликува с трофея.

Най-резултатна за Берое беше американката Ребека Тобин, която изигра страхотен мач и завърши с 22 точки, 14 борби и 2 асистенции. Тя получи приза и за Най-полезен състезател във финала. Виолина Кочева отбеляза 12 точки, а Теодора Динева добави 11 точки и 4 борби за успеха на тима от Стара Загора.

За Монтана Виктория Стойчева бе най-резултатна с 15 точки, а по 14 реализираха Христина Иванова и Санта Балкойене. Иванова добави още 6 борби и 5 асистенции. Стойчева пък бе избрана за Най-борбен състезател и получи отличието на името на бившата националка на България Красимира Гюрова.

Бронзовите медали в турнира за 2022 година спечели тимът на Славия.