Вицешампионът Балкан (Ботевград) победи Берое в Стара Загора с 88:70 (17:23, 25:12, 22:22, 24:13) в първия мач от полуфиналната серия между двата тима от плейофите на Националната баскетболна лига за мъже. Така Балкан поведе с 1:0 победи, а в серията се играе до три успеха от пет мача. Втората среща е в сряда (8 май) отново в Стара Загора.

Основна причина за загубата на Берое бяха стрелбата от далечно разстояние, откъдето гостите вкараха цели 5 тройки повече и борбата под коша, в която беройци отстъпиха с 13 борби. Трибуните на Спортна зала "Стара Загора" бяха препълнени от фенове на домакините, както и от малка агитка от Ботевград.

В първите шест минути на двубоя се игра равностойно, след което домакините натрупаха малка преднина и спечелиха първата четвърт с 23:17. Играчите на Берое продължиха да водят и в началото на втората част имаха аванс от 31:19, но след това настъпи спад в играта им и до почивката те вкараха само четири точки. Гостите от Балкан направиха серия от 12:0 и изравниха 31:31, а след това стигнаха и до обрат - 35:33.

На почивката възпитаниците на Небойша Видич водеха с 42:35. Третата част завърши 22:22, което позволи на гостите да запазят преднината си от седем точки - 64:57 след 30 минути. В началото й Балкан поведе с 13 точки (48:35), но играчите на Берое изравниха 54:54 и направиха обрат 55:54 след два наказателни удара на Тихомир Желев. Гостите отговориха със серия от 7:0 и отново излязоха напред в резултата.

В последната четвърт вицешампионите доминираха изцяло. 2:48 минути преди сирената Балкан поведе с 80:70, а след това вкара още осем безответни точки за крайното 88:70. За победителите се отличиха Брендън Браун с 28 точки и Александър Гаврилович с 16 точки и 10 борби. С 12 точки, 5 борби и 5 асистенции завърши Павлин Иванов.

За Берое най-резултатен беше Конър Франкамп със 17 точки, 11 записа Тихомир Желев, а по 10 точки вкараха Александър Янев и Пол Милър.

Лошата новина за Балкан е, че в средата на първата част Крис Минков се контузи и не успя да довърши мача. След двубоя ще му бъде направена снимка на външната кост на стъпалото, за да се види какво е състоянието му./БТА