Балкан нанесе първа загуба за сезона на шампиона Лукойл Академик. В среща от 13-ия кръг на Националната баскетболна лига играчите от Ботевград победиха с 86:79 (16:22, 27:24, 27:18, 16:15) точки и прекъснаха серията на "студентите" от 12 поредни успеха. Лукойл Академик остава начело в класирането с 25 точки актив, на точка пред Балкан.

Шампионите започнаха по-добре срещата и поведоха с 20:11, но малко преди почивката домакините от Балкан изравниха 43:43. Баскетболистите от Ботевград започнаха третата част със серия от 15:5 и взеха преднина от 58:51, а в началото на последната четвърт след кош на Цветослав Острев записаха 72:64 и до края удържаха аванса си.

Капитанът Мартин Маринов и Брандън Фортънбъри отбелязаха по 24 точки за победителите.

За Лукойл Академик с "дабъл-дабъл" - 20 точки и 14 борби се отличи Желко Шакич. Бранислав Ратковица отбеляза 13 точки, а по 12 точки записаха Филип Виденов, Филип Барович и Донъл Тейлър.

В изключително драматичен и оспорван мач Рилски спортист (Самоков) победи като гост Ямбол със 78:77 (15:19, 32:20, 12:19, 19:19) точки.

Най-голямата преднина в мача за възпитаниците на Росен Барчовски беше 8 точки на почивката при 47:39. 21 секунди преди края на мача имаше равенство в резултата - 77:77. Франк Търнър вкара един от двата си опита от наказателната линия за гостите и донесе успеха на тима, а със сирената пропуск за Ямбол направи Боян Радетич.

Най-резултатни за победителите с по 16 точки бяха Йордан Бозов и Тристан Кери. 13 точки вкара Франк Търнър, а с 11 точки завърши Златин Георгиев.

Капитанът Станислав Говедаров наниза 24 точки за Ямбол, а 20 точки и 7 борби добави Радетич.

В Стара Загора Берое се наложи над Черноморец (Бургас) с 85:68 (27:15, 14:19, 17:18, 27:16) точки. Домакините поведоха с 15 точки разлика - 19:4 още в края на първата част и до края на мача доминираха. Гостите успяха да намалят пасива си на една точка единствено в края на третата част при 52:53.

За победителите се отличиха Тихомир Желев с 20 точки, Остън Барнс с 13 точки и Еврик Гари с 10 точки.

За Черноморец с "дабъл-дабъл" - 17 точки и 17 борби завърши Деян Биелич, а 16 точки добави Марко Янюшевич./БТА