Шампионът Балкан (Ботевград) постигна трудна победа като гост на Ямбол с 85:74 (21:22, 15:20, 22:17, 27:15) в среща от 17-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже.

Възпитаниците на Йовица Арсич бяха догонващи в резултата до началото на четвъртата част на мача и натрупаха преднината си в резултата едва в последните пет минути на двубоя. Балкан е едноличен лидер в шампионата с 16 победи и само едно поражение, а Ямбол последен с актив 2-15. Мачът пропусна Кени Хол, който е с вирусно заболяване. В следващия кръг на 1 февруари Балкан приема Спартак Плевен.

Двубоят се игра равностойно до 35-ата минута, когато след тройка на Марко Радонив и наказателен удар на Димитър Димитров Балкан поведе в резултата с шест точки.

Балкан направи серия от 12:3 и поведе с 10 точки две минути и половина преди края на мача 80:70. До края Балкан не позволи разликата да падне и спечели с 11 точки разлика. Най-резултатен за успеха беше Марко Радонич с 23 точки и 5 борби. Крис Минков реализира 17 точки, Дейшон Найт завърши с 13 точки и 7 борби, а Михайло Секулович с 11 точки и 8 борби.

За Ямбол над всички беше Дарин Иванов с 16 точки. 14 отбеляза капитанът Стоян Петков, а 11 Евгени Иванов. Милош Чойбашич завърши с 11 борби и 8 точки.

В "морското дерби" Черноморец (Бургас) победи Черно море Тича (Варна) със 107:104 (16:19, 22:22, 28:26, 23:22, 18:15). Двата тима изиграха равностоен мач, а редовното време завърши 89:89. В продължението домакините спечелиха с 18:15 и стигнаха до крайния успех.

Блейк Рейнолдс вкара 32 точки за Черноморец, а Джамал Кинг добави 29 точки, 9 борби и 9 асистенции.

За варненци се отличиха Джеймс Гавин с 25 точки и 7 асистенции и Николай Георгиев с 23 точки и 7 борби.

В Плевен Спартак загуби драматично от А1 Академик с 86:87 (26:20, 21:21, 20:16, 19:30). Гостите обърнаха мача след силна последна четвърт, а Александър Милов вкара шест наказателни удари от седем опита в последните 25 секунди, за да донесе успеха на своя тим. Константин Коев отбеляза кош секунда преди края на мача за плевенчани, но само фиксира крайния резултат.

За победителите Милов беше най-полезен с 31 точки и 9 борби, а 19 добави Николай Николов. За Спартак 32 точки записа Димитър Маринчешки, Мартин Маринов вкара 19, а Коев и Денислав Вутов завършиха с по 16./БТА