Страхотен обрат сътвориха баскетболните национали, за да спечелят със 79:74 срещу Македония, и втория си мач от силния турнир във Флоренция. Така нашите продължават да са безапелационни в контролните си срещи това лято, като претърпяха само едно поражение до момента. Утре те срещат домакина Италия, и имат голям шанс да спечелят втори пореден турнир.

След успеха над Полша снощи, днес българите стартираха кошмарно двубоя си с Македония. Осем минути и половина от началото на срещата те бяха отбелязали един-единствен кош, дело на Ърл Калоуей, и изоставаха с 2:23. Две бързи тройки на Филип Виденов и негова борба, и още една тройка на Деян Иванов направиха изоставането ни малко по-почетно в края на частта – 11:26.

Втората четвърт стартира по-добре и след наша серия от 5-0, разликата падна на 10 точки. Братята Георгиеви – Златин и Стефан – се разписаха в средата на частта, за да смъкнат пасива за първи път на едноцифрено число. Последваха силни минути за българския състав, и в края на първото полувреме резултатът вече бе 40:43.

България успя за първи път да поведе в 22-та минута на мача, след тройка на Златин Георгиев, направила резултата 46:45. Македония обаче бързо реагира със серия от 6-0, която отново изведе западните ни съседи напред. Много добри минути в края на първото и началото на второто полувреме имаше Деян Иванов, който като цяло изигра отличен мач.

Двата отбора се скъсаха да пропускат и цели три минути от третата четвърт не успяха да си вкарат нито точка. След това македонците поведоха пак с пет – 49:54, преди Чавдар Костов от тройката да реализира последния за нашите кош през тази част, която завърши 52:56.

Българският тим изигра страхотен заключителен период, и повтаряйки силната игра от втората четвърт, отказа Македония с далечна стрелба. Частта стартира с тройки на Деян Иванов, Костов и Калоуей, и отново ние излязохме напред – 63:62. Шест минути преди края на двубоя стигнахме и до най-големия си аванс – пет точки – при 67:62, след което дойдоха и най-драматичните моменти в мача.

Три минути преди финалната сирена резултатът бе равен 67:67, Перо Антич вкара 69-та точка за македонците, но при 69:68 те водиха за последно в мача. Оттам Филип Виденов наниза тройка, а нервите на Ърл Калоуей не трепнаха на цели шест пъти, докато изпълняваше наказателни удари. Чавдар Костов отбеляза девет секунди преди края, докато в тези заключителни 45 секунди Перо Антич пропусна на два пъти, а и спряганият за Лукойл Академик Дамян Стояновски също не бе точен.

Много силно за България отново игра Ърл Калоуей, който напълно заслужи доверието на селекционера Росен Барчовски. Калоуей и Деян Иванов отбелязаха повече от половината точки за българския тим в мача с Македония. Американецът с наш паспорт завърши с 22 точки и три асистенции, а Деян Иванов отбеляза 18 точки, от които 4 тройки. Българите вкараха и над 50% от тройката, което им донесе и успеха.

Барчовски пусна в игра общо 10 състезатели, от които само двама не се разписаха в мача. Филип Виденов отбеляза 9 точки и взе 6 борби, а по 8 реализираха Чавдар Костов и Златин Георгиев.

Перо Антич бе най-резултатен за Македония със 17 точки, към които звездата на Лукойл Академик отчете и 10 борби за дабъл-дабъл. Дарко Соколов вкара 16 точки, а баскетболистът на Левски Георги Чековски – 10.

България отстъпи в борбата в подкошието, най-вече в атака, и нашите направиха двойно по-малко асистенции, но по-силната стрелба от тройката и от наказателната линия бяха достатъчни за успеха.

Утре вечер от 21,30 България излиза срещу Италия.

Пълна статистика от мача България – Македония можете да видите тук!