ЦСКА стана първият български отбор, който преодоля груповия етап на волейболната Шампионска лига! Тимът се класира напред, не без помощта на Уникаха, който надигра Тур в последната среща от потока.

ЦСКА остана непобеден в домакинските си срещи от ШЛ. Българите постигнаха трети успех в зала Арена Самоков, надигравайки руския първенец Зенит Казан с 3:1 гейма. Червените имаха два пъти-по добри блокада и сервис, по-успешна атака и равностойно посрещане. Рекорден брой зрители – 3000 души се насладиха на успеха на ЦСКА, който им позволи да продължат напред с актив от 9 точки в най-престижния турнир в Европа.

Тур загуби решаващия мач от Уникаха Алмерия с 2:3 гейма и по този начин ЦСКА продължи напред в турнира. Жребият за определяне на следващия съперник на армейците ще бъде изтеглен утре.

Кениецът Филип Майо реализира 25 точки за успеха, а от тима на Зенит капитанът Пантелеймоненеко и Черемишин постигнаха по 11 точки.

ЦСКА започна с обичайния си състав - капитан Николай Иванов, центрове Теодор Тодоров, Стоян Самунев, посрещачи Ивайло Стефанов, Владислав Александров, диагонал Филип Майо и либеро Даниел Пеев. Александър Серебреников пък пусна за Зенит Богомолов, Пантелеймоненко, Черемишин, Куликовски, Гаркушенко, Абросимов и либеро Бабичев.

Домакините започнаха с внимателна игра срещу селекцията на Зенит, която не бе водена от ст.треньора Владимир Алекно. Руският наставник остана в родината си заради ангина. В негово отсъствие бившият шампион на Европа без няколко основни свои играчи, поведе с 4:2. Ивайло Стафанов върна аванса на червените, но за кратко. Двата отбора си разменяха лидерството до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:5 за гостите. След точки на Филип Майо и Теодор Тодоров, ЦСКА взе аванс от 2 точки (11:9, 12:10, 16:14, 17:15, 18:16). Пантелеймоненко бе основният реализиращ за Зенит, но неговите колеги допускаха повече грешки. При вече три точки пасив (19:16) след точка на кенийският диагонал Майо, треньорът на руснаците взе прекъсване. Чрез Черемишин обаче Зенит настигна домакините на 1 точка – 23:22, а веднага след прекъсването на Попов, Пантелеймоненко изравни за 23:23. С по-стабилно посрещане и атака руснаците направиха обрат. Богомолов не бе спрян от блокадата на ЦСКА, а същият атакува отново успешно, с което Зенит взе гейма с 25:23.

ІІ гейм:

След изпуснатите възможности ЦСКА влезе във втората част на мача неубедително. Въпреки добрите изяви на Майо и центъра Самунев, домакините бяха затруднени от силния сервис на Зенит. Черемишин отбеляза седмата си точка в мача за 8:6, но ЦСКА успя от три точки пасив да обърне резултата за 10:8. Основен принос за това имаше младият център Теодор Тодоров, който обаче стъпи накриво и изкълчи глезен, а на негова място за първи път с екипа на ЦСКА се появи Николай Николов. Ивайло Стефанов направи точка директно от сервис за 13:8, ЦСКА значително подобри атаката си, а треньорът на съперника Александър Серебреников направи първите си две смени. Нов ас на опитния Стефанов направи резултата 16:9 за ЦСКА при второто техническо прекъсване. На фона на непрестанни песни от феновете, ЦСКА стигна до 8 точки преднина (18:10, 19:11). Резервата Закаров и Абросимов обаче помогнаха за три поредни точки за руснаците – 19:14. Попов даде кратка почивка на единия от посрещачите си Владислав Александров, като заложи на Антон Василев, след което Ивайло Стефанов прехвърли руската блокада за 21:15. Зенит стопи до 3 точки пасива си (22:19). Николов записа първата си точка за ЦСКА за 23:19, след което постигна два поредни аса и затвори частта при 25:19 и изравни резултата – 1:1 гейма.

ІІІ гейм:

Срещата продължи с равностойна игра на двата отбора. Резултатът се движеше точка за точка. Абросимов изведе Зенит напред с отличен сервис (6:7), но Филип Майо атакува мощно за 8:7 в полза на ЦСКА. С няколко рокади в състава си, руснаците затрудняваха червените. При второто техническо прекъсване обаче ЦСКА за шести път поведе с три точки – 16:13. С по-добро посрещане, атака и блокада, българите постепенно увеличиха аванса си до 7 точки – 23:16. Пантелеймоненко имаше най-успешни изяви за гостите, но това не бе достатъчно, тъй като направиха доста грешки. Черемишин сбърка сервис и даде първи гейм-бол за ЦСКА при 24:17, а това се повтори, отново за 25:18, с което червените поведоха с 2:1 гейма.

ІV гейм:

Интригуващо за публиката започна четвъртата част – мощни атаки, силни сервиси и дълги разигравания. В самото начало Зенит дръпна с 4:1, но кенийският диагонал на ЦСКА бързо мина границата от 20 точки и донесе първото техническо прекъсване в полза на своя тим при 8:6. Руският наставник Серебреников продължи да разчита на три от резервите си, като най-добре от тях се представяше Закаров. След три равенства (9:9, 10:10, 13:13), домакините поведоха с 15:13, но чрез Богомолов Зенит обърна резултата в своя полза – точка преднина на прекъсването – 16:15. След паузата бе реализирана нова точка за гостите (17:15), но бурната реакция на Александър Абросимов накара първия рефер Масимо Синти – Massimo Cinti да му покаже жълт картон. Това донесе 16-тата точка в актива на ЦСКА. Владислав Александров сгреши сервиса си при 19:20, Александър Попов пусна в игра Георги Манчев. Зенит също пропусна началния си удар, но след това Абросимов атакува успешно за 22:20. Филип Майо помогна на тима си да настигне на точка съперника (21:22), но сервисът н българите изневери. Ожиганов от руснаците също не изпълни добре началния си удар – 22:23. Зенит оспорва решението на рефера, че точката от следващото разиграване е за домакините, с която ЦСКА изравни – 23:23. Филип Майо направи блокада на противниковата атака за първи майч-бол – 24:23. Александър Серебреников взе прекъсване. Николай Николов бе на мястото си край мрежата, с което българите затвориха частта с 25:23, а това им донесе трета домакинска победа в ШЛ.

Тези две точки може да се ключови за продължаването на ЦСКА в елитната надпревара.

На страхотната атмосфера в залата в Самоков се насладиха Любо Ганев, Димо Тонев, Николай Желязков, мис България-Вселена 2005 Галена Димова и много почитатели на волейбола и армейците.