Шахматист на 8 години е сред призьорите в 21-вото издание на турнира „Абритус“ в Разград. Състезанието е сред трите големи български турнира, които не са прекъсвали и се провеждат всяка година.

В шахматната надпревара в Разград участваха 62-ма спортисти от три държави – България, Гърция и Турция. Те играха 3 дни по швейцарската система в 9 кръга, компютър теглеше жребия кой с кого да играе.

В Международния ден на шахмата – 20 юли, когато преди 90 години е създадена Световната шахматна организация FIDE – станаха известни и победителите в турнира „Абритус“.

Със 7 от 9 възможни точки за трети път в историята на турнира купата вдигна 43-годишният Васил Спасов, който отскоро се състезава за разградския клуб „Абритус“. Освен купата за него имаше и плик с парична премия, както и за класираните до 10-то място. А това са: 2. Павел Димитров; 3. Тодор Галунов; 4. Ивайло Енчев; 5. Минко Шишков; 6. Ростислав Раев; 7. Радослав Димитров; 8. Павел Янев; 9. Сашо Николов; 10. Валентин Памбукчиян.

Купи имаше и за най-добре представилия се ветеран -  Василис Бунис от Шумен, в съседния град замина и третата купа – за най-добре представил се млад състезател до 16 години, спечели я Борис Иванов. След тях остана Христо Василев от Разград. При ветераните втори и трети са двама представители на домакините – Иво Владимиров и Петър Арнаудов.

Призът за най-добре представил се местен шахматист взе Зия Нухов, втори е Красимир Павловски, трети – Красимир Мутафов. При жените най-добре се представи Нона Мирчева, а при юношите до 12 години бе награден и Пресиян Янков.

Най-малкият награден бе Алп Бурак от Турция – на 8 години. Той се оказа състезателят без коефициент ЕЛО, който е заел най-предно класиране – 42-ро. Малкият шахматист е победил в 4 от 9-те си срещи.

Главен съдия на турнира бе председателят на Съдийската комисия в България Георги Живков, а негов помощник Росен Русев. Турнирът се организира от шахматен клуб „Абритус“ с подкрепата на: община Разград, „Балканфарма”АД, „Амилум-България”, „Тракция”АД и „Ремко”ООД.