Етиопецът Самуел Демие спечели 32-ото издание на лекоатлетическия маратон на София.

С мощна атака в последните метри Демие пресече пръв финалната линия за 2:16.40 часа, което е второ най-добро време в историята на надпреварата. Той изпревари само със секунда кениеца Моузес Кибире по 42,195-километровото трасе. Трети се нареди Гудета Бирату (Кения) с 2:17.12 часа.

Маратонът беше валиден и за държавно първенство, в което титлата взе завършилият на пето място угандиец Исмаил Сенанджи ("Евър", Варна) с 2:18.48 часа. Втори в националния шампионат завърши кениецът Пол Коеч ("Атлет", Мездра) с 2:20.55 часа, а трети се нареди Йоло Николов ("Атлет", Мездра) с 2:27.29 часа.

Призьорите в маратонската дистанция бяха наградени от министъра на младежта и спорта Красен Кралев.

При жените триумфира Ребека Корир (Кения) с рекорд на Маратона на София и лично постижение от 2:32.35 часа. Втора завърши Агнес Кибет от Кения с 2:38.15 часа, а трета се класира Арегу Ауаки (Етиопия) с 2:41.03 часа.

В дебюта си в маратонско бягане Милица Мирчева ("Атлет", Мездра) остана четвърта с 2:53.00, с което грабна и националната титла. Мая Недялкова ("Младост", Благоевград) завърши пета в маратона и втора в държавния шампионат с 2:58.36 часа, а веднага след нея се нареди Милка Михайлова ("Дунав", Русе) с 3:05.51 часа.

Митко Ценов победи в бягането на 20 километра с 1:12.43 час, а при дамите на същата дистанция най-бърза беше Анита Кръстева с 1:21.36 час. На 8,2 километра триумфира Стоян Владков с 27.19 минути, а при жените най-добра беше Маринела Нинова с 30.55 минути.

1124 бегачи стартираха по дистанциите на 8,2, 20 и 42,195 километра, а с масовия старт на 3 километра участниците надминаха 2000. Победителите при мъжете и при жените си осигуриха по 5 хиляди лева от общия награден фонд от 40 хиляди лева./БТА