Американският десетобоец Аштън Ийтън и етиопската бегачка Гензебе Дибаба спечелиха призовете за мъж и жена "Атлет на годината" на ИААФ.

27-годишният Ийтън спечели световната титла в Пекин със световен рекорд. Той записа 9 045 точки, с което подобри собственото си постижение от преди две години. За приза за "Атлет на годината" той изпревари ямаеца Юсейн Болт, който спечели три златни медала в Пекин, както и световния шампион в тройния Крисчън Тейлър от САЩ.

Дибаба бе отличена заради световния си рекорд на 1 500 метра, който постави през юни на състезание в Монако. Новото най-добро време в дисциплината при дамите е 3 минути 50 секунди и 7 стотни. Освен това Дибаба спечели и световната титла в Пекин на 1 500 метра и взе бронз на 5 000.

Церемонията за "Атлет на годината" се проведе в Монако и събра някои от най-големите имена в леката атлетика от настоящето и близкото минало. /БТА