15-ият световен шампион по шахмат Вишванатан Ананд (Индия)  спечели предсрочно седмото издание на финалния турнир "Гранд  Шлем Мастърс" в испанския град Билбао.

В предпоследния пети кръг Ананд завърши реми с черните  фигури срещу украинеца Руслан Пономарьов и си осигури за първи  път трофея от изключително престижната надпревара.

Индиецът е водач в подреждането с 11 точки, след като според регламента се дават по 3 точки за победа и 1 точка за реми. Това го направи недостижим на върха за преследвачите му.

В другата партия от турнира защитаващият титлата си Левон  Аронян (Армения) завърши реми с белите на 59-ия ход срещу  представителя на домакините Франсиско Вайехо Понс и заема втора  позиция със 7 точки.

Пономарьов е трети с 5 точки, а Вайехо Понс е последен с 2  точки. В последния кръг днес Ананд, който е недостижим на върха в  класирането, ще играе с Аронян./БТА