Българският екипаж Калин Дедиков/Георги Павлов зае второ място в Hi-tech Mobility Eco Rally Greece 2015, девети кръг от Световния еко рали шампионат на FIA, като само шест наказателни точки ги разделиха от двойния триумф.

В оспорваната конкуренция на още 24 екипажа тандемът на „Октан рали тим“ допълни отличния резултат с поредна победа в категорията за енергийна ефективност със своя Great Wall C30.

Със силното представяне край Атина българите си гарантираха и третото място в генералното класиране на най-оспорвания клас VIII цели два кръга преди края на сезона.

Организаторите спазиха традицията и предложиха на участниците предизвикателно трасе в 570 състезателни километра, 365 от които в неделния втори ден. След събота българите заемаха четвърто място във временното класиране, а в неделя бяха безгрешни и записаха трети подиум за годината в световния шампионат.

„Съботните етапи на юг от Атина бяха сравнително леки. На следващия ден обаче всеки километър беше истинско изпитание. Карахме в планински местности с много стръмни изкачвания с множество обратни завои и бързи спускания по тесни пътища. Именно там се реши състезанието. Зададената скорост за отсечките навсякъде доближаваше максимално разрешената по регламент“, каза Дедиков.

Победата в Гърция грабнаха Артур Прусак и Тиери Беншери с Toyota Prius, a след българите на подиума се качиха още Никола Вентура и Гуидо Герини с Fiat 500 Abarth. Италианецът Масимо Ливерани почти сигурно ще добави пета световна титла във витрината си, тъй като провеждането на последните два старта в Сърбия и Белгия е под въпрос.

“Много съм доволен от класирането, нямахме никакви технически проблеми и запазихме концентрация до края, коментира навигаторът Георги Павлов.”