Българският национален отбор с огромна доза късмет записа 6-ата си победа над Португалия в контролната среща, която се игра в Лейрия. На „Ещадио д-р Магаляеш Песоа“ селекцията на Ивайло Петев се наложи с 1:0 над един от участниците на предстоящото Евро 2016, а двамата герои бяха лидерите на Лудогорец Марселиньо и Владислав Стоянов. Първият реализира победното попадение в дебютния си мач с националната фланелка, докато вторият сътвори истински чудеса от храброст, за да съхрани минималната преднина. Те включиха и спасена дузпа на Кристиано Роналдо през второто полувреме в един мач, в който противникът имаше абсолютно надмощие.

„Мореплавателите“ отправиха фрапиращите 30 удара към нашата врата, без да успеят да я разпечатат. Нашите възможности в офанзивен план бяха твърде ограничени и при все това „лъвовете“ успяха да извлекат максимума.

В Лейрия домакините ни подхванаха безкомпромисно още от началото, като почти всяка тяхна атака завършваше с удар по посока вратата на Владо Стоянов. Едва след 3 минути игра вратарят трябваше да се намесва фантастично, след като дълъг пас на Пепе изведе Луиш Нани съвсем сам фронтално срещу вратата. Крилото овладя елегантно с бедро и шутира от въздуха, като Стоянов се хвърли вдясно, за да отбие.

Португалците продължиха да редят положение след положение, като особено голям пропуск сътвори Роналдо в 9-ата минута. Тогава Нани се озова с пространство отляво и центрира остро по тревата. Стоянов се хвърли да пресича, но топката мина под ръката му и стигна до Роналдо при далечната греда. Звездата на противника пробва да стреля високо между Живко Миланов и Николай Бодуров, като изпрати кълбото към трибуните.

Три минути след тази ситуация родните национали с известна доза късмет видяха, че защитата на „мореплавателите“ не е чак толкова страшна. Ивелин Попов прояви настоятелност до аутлинията и отмъкна кълбото от Уилиам Карвальо. Последва центриране, което беше обречено. Пепе обаче реши да отиграва ефектно с гърди към вратаря Антони Лопеш, който бе хванат в крачка и само изгледа как топката преминава на косъм покрай лявата греда.

Инициативата все така си беше в ръцете на домакините, макар че при следващите две ситуации в наша полза успяхме да открием резултата. Първо в 18-ата минута Ивелин Попов обстрелва вратата на Португалия от пряк свободен удар, отсъден на около 22-23 метра. Антони Лопеш не рискува и боксира надалеч, ала само след секунди топката пак беше в наказателното му поле. Марселиньо получи възможност да овладее и пробва да финтира Виейриня с отсечен финт, заради който се подхлъзна. Пепе беше там уж да покрие съотборника си, но позволи на топката да мине между краката му, а Марселиньо това и чакаше. Бразилецът стигна първи до нея и шутира от 6-7 метра по диагонала покрай слисания вратар – 1:0 за България.

Естествено попадението веднага накара Португалия да тръгне напред. В 26-ата минута Роналдо изпрати същински снаряд от фаул към вратата на Стоянов. От почти 30 метра звездата на Реал Мадрид стреля към горния десен ъгъл, а стражът ни се хвърли смело и изби с една ръка.

В 36-ата минута Нани направи пореден непростим пропуск, който дойде заради неумението ни да се браним при корнер. Пепе взе високата топка и я отклони към вратарското поле, а изчистването не беше на ниво. Кълбото отиде у Рафа Силва, който отдясно на вратарското поле центрира прострелно. Нани чакаше подаването на два метра пред голлинията, като намери начин да стреля над вратата.

Българите отвърнаха с много хубава атака, при която Мишо Александров набра скорост отдясно и центрира над шпагата на Елисеу. Топката идваше идеално за Димитър Рангелов при далечната греда, преди Пепе да подложи крак и да я изчисти в ъглов удар.

На полувремето нито един от двамата треньори не прибегна до смени, а след подновяването на играта първата опасна ситуация беше за нас. В 49-ата минута Живко Миланов умно изчака включването на Ивелин Попов отляво и му подаде. Нападателят на Спартак Москва нахлу в наказателното поле към аутлинията и извади назад за Мишо Александров. Новото попълнение на Легия реши да стреля от движение, като от 8-9 метра прати кълбото високо над вратата.

Португалия бързо си върна контрола, като отново започна да обстрелва от почти всяка удобна позиция. В 53-ата минута Роналдо пак тества рефлексите на Владо Стоянов от фаул, а 6 по-късно Рафа Силва мина като на парад покрай двама защитници в наказателното поле, за да стреля право в ръцете на стража ни.

Върховата му изява обаче тепърва предстоеше. В 65-ата минута Николай Бодуров действа изключително неразчетено, като скочи да блокира центриране на Елисеу отляво и вдигна високо и двете си ръце. Топката се спря в тях и реферът Серж Жюмиени беше безкомпромисен в жеста към бялата точка. Зад топката застана Кристиано Роналдо, но точно както в края на 2014-а година победител от двубоя им излезе Владо Стоянов. Стражът направи няколко крачки напред, които убегнаха от вниманието на съдията и се плонжира вдясно, за да избие. Звездата на домакините веднага се засили да прави добавка, като се подхлъзна и стреля встрани покрай левия стълб.

В заключителните минути португалците имаха нови две чудесни възможности. В 81-ата минута Елисеу направи поредно включване отляво и центрира отлично в пространството между централните бранители. Там Нани беше непокрит, но вместо да скъса мрежата, шутира безхаберно над вратата.

Четири минути преди края Владо Стоянов още веднъж успя да откаже Кристиано Роналдо, като нападателят дори махна недоволно по адрес на вратаря. Този път таранът скочи високо и стреля много силно с глава към горния ляв ъгъл, а вратарят на Лудогорец стори невъзможното, за да отбие в корнер.

ПОРТУГАЛИЯ – БЪЛГАРИЯ 0:1

0:1 Марселиньо 19'

Португалия (4-2-3-1): 12. Антони Лопеш – 11. Виейриня, 2. Бруно Алвеш (74' - Данило Перейра), 3. Пепе, 16. Елисеу (81' - Рафаел Герейро) – 16. Жоао Марио, 14. Уилиам Карвальо (74' - Ренато Санчес) – 18. Рафаел Силва (65' - Рикардо Куарешма), 23. Адриен Силва (65' - Дани), 17. Луиш Нани – 7. Кристиано Роналдо

резерви: 1. Руи Патрисио, 22. Едуардо; 4. Жозе Фонте, 5. Рафаел Герейро, 8. Бернардо Силва, 9. Едер, 10. Дани, 13. Данило Перейра, 15. Андре Гомеш, 20. Рикардо Куарешма, 21. Седрик Соареш, 24. Ренато Санчес

Треньор: Фернано Сантош

България (4-2-3-1): 12. Владислав Стоянов – 2. Страхил Попов (89' - Васил Божиков), 5. Николай Бодуров, 3. Александър Александров, 20. Живко Миланов – 21. Светослав Дяков /к/, 18. Ивайло Чочев – 7. Михаил Александров (65' - Симеон Славчев), 11. Марселиньо (84' - Александър Тонев), 10. Ивелин Попов (90+5' - Спас Делев) – 8. Димитър Рангелов

резерви: 13. Благой Макенджиев, 1. Божидар Митрев; 4. Георги Терзиев, 6. Симеон Славчев, 9. Спас Делев, 14. Кристиян Малинов, 15. Васил Божиков, 16. Иво Иванов, 17. Антон Недялков, 22. Янис Карабельов, 23. Тони Тасев, 24. Александър Тонев

Треньор: Ивайло Петев

Стадион: "Ещадио д-р Магаляеш Песоа" (Лейрия)