Монтана загуби с 0:1 от Литекс на реванша, но достигна исторически първи финал за Купата на България, след успеха с 2:0 в първата среща.

Така с общото 2:1, футболистите на Емил Велев ще играят в двубоя за трофея, на 25 май срещу ЦСКА.

Пред повече от 90-те минути игра, на терена имаше предимно един отбор, и това бе Литекс. „Оранжевите“ пропуснаха дузина положения, и единият гол бе твърде недостатъчен за обрат в полуфиналните сблъсъци.

За старши треньора на Монтана Емил Велев това ще е трети финал, с трети различен отбор.

Литекс бе много по-активният отбор през цялото първо полувреме, докато само Иван Стоянов погледна към вратата на домакините.

Докато положенията пред Ивайло Василев се редяха едно след друго, за Монтана единствената ситуация бе в 28-та минута. Тогава Иван Стоянов напредна по левия фланг, влезе в наказателното поле, справи се с Александър Цветков, но скъси много ъгъла и би във външната страна на мрежата.

Много активни за Литекс бяха Александър Георгиев, Кирил Десподов и Кристиан Малинов, а Бьорн Маарс Йонсен пропусна страхотен шанс в 26-та минута.

В 33-та минута резултатът бе открит от Малинов. Десподов центрира отдясно, и след няколко рикошета, ударът на Малинов от шест-седем метра влетя в мрежата.

В последните пет минути от полувремето Кирил Десподов на два пъти отправи опасни удари, които Ивайло Василев спаси.

След почивката отново на терена имаше само един отбор, който атакуваше, и това бе тимът на домакините. Монтана дори не преминаваше центъра в дълги периоди от частта.

Вратарят на Монтана Ивайло Василев бе навсякъде през вторите 45 минути, като отрази невероятни положения. В 56-та минута Нунеш отляво проби, намери Десподов в пеналта, но ударът му бе слаб, и Василев нямаше проблеми.

В 63-та минута центриране на Цветков отдясно намери Александър Георгиев, който с глава отправи силен удар, само за да направи Василев поредно страхотно спасяване, а след това Йонсен на празна врата не успя да засече.

В 77-та минута пак стражът на Монтана бе без грешка, а и късметът го покри. Десподов изпълни пряк свободен удар, Василев боксира, Малинов с гърди можеше да прати топката във вратата, но удари напречната греда.

В заключителните 10-тина минути, плюс петте добавено време, нямаше чиста голова възможност пред домакините. Дори включването на Александър Конов не помогна на Литекс, и така Монтана удържа и изстрада крайната победа.