2 /8
- Кои са 7-те най-скъпи продажби в историята на Ливърпул?
- Мамаду Сако – Кристъл Палас. Французинът минаваше за любимец на феновете, но един скандал с Юрген Клоп му костваше всичко. Той първо бе преотстъпен при „орлите” за втората половина от сезон 2016/2017 и въпреки впечатляващите си игри, Сако така и не получи втори шанс от германеца. През лятото на 2017-а той беше продаден на Палас срещу 24 милиона паунда плюс бонуси, което значеше печалба за Ливърпул от най-малко 6 милиона.
- Чаби Алонсо – понастоящем треньор на младежите в Реал Мадрид. Испанецът беше една от големите фигури в клубната история през ХХI век, затова не е тайна, че продажбата му в посока Реал Мадрид през 2009-а разстрои баланса в играта на „червените” за години напред. Испанският колос с готовност плати 30 милиона паунда за невероятния подавач, който отново стъпи на европейския връх в ШЛ с „белия балет”, а после прибави и 3 шампионски отличия на Германия с Байерн Мюнхен. Халфът се оттегли от футбола през 2017-а и сега се е заел да изгради реноме на ново поприще.
- Кристиан Бентеке – Кристъл Палас. Още един играч, който не успя да убеди Клоп, че има място в неговата футболна революция. Бентеке пристигна на „Анфийлд” срещу 32,5 милиона паунда от Астън Вила по желание на предишния наставник Брендън Роджърс. Само година по-късно, през август 2016, той беше продаден на Палас срещу 27 милиона паунда плюс още 5 под формата на бонуси. В момента белгиецът е със статут на резерва и за „орлите”.
- Рахийм Стърлинг – Манчестър Сити. Някога „червените” платиха 5 милиона паунда на КПР за таланта от Ямайка, чието име не е хубаво да споменавате край „Анфийлд”. Безспорните качества на крилото се оказаха придружени от значителни финансови претенции, което през 2015-а доведе до продажба в Сити срещу 44 милиона паунда плюс още 5 милиона, дължими като бонуси. При „гражданите” Стърлинг се превърна в един от най-ефективните нападатели във Висшата лига.
- Фернандо Торес – Саган Тосу. Все повече от застаряващите звезди в европейския футбол поглеждат към Азия, а Торес и Иниеста бяха едни от първите, които се решиха на трансфер в Япония. Ел Ниньо пристигна в Ливърпул през 2007-а и беше истинска сензация под ръководството на Рафаел Бенитес в дебютния си сезон – 33 гола в 46 мача. В следващите си две кампании той не успя да премине границата от 20 попадения, но все така впечатляваше. През януари 2011 той премине в Челси срещу рекордните към онзи момент за британския футбол 50 милиона паунда. Времето му при „сините” беше противоречиво – при все че спечели някои големи трофеи (вкл. първата в клубната витрина титла от Шампионската лига) и вкара важни голове, Торес остана далеч от нивото, което демонстрираше на „Анфийлд”. Последваха кратък престой в Милан и завръщане в родния Атлетико, където ветеранът се оказа ненужен, а това му резервира билета за Япония.
- Луис Суарес – Барселона. Когато уругваецът напусна Ливърпул за сума между 65 и 75 милиона паунда (в зависимост от източниците), той стана третият най-скъп футболист в света към онзи момент. Заради огромния скок на цените като цяло, той вече извън топ 10, но качествата и постиженията му говорят достатъчно (дори само заради факта, че успя да разруши монопола на Меси и Роналдо за наградата „Пичичи”). На 31 години Ел Пистолеро продължава да бъде основна фигура за „блаугранас”.
- Филипе Коутиньо – Барселона. Първо място, при това с голяма преднина през Суарес. Сделката от януари 2017-а може потенциално да достигне 160 милиона евро, ако всички бонус клаузи на обща стойност 40 милиона бъдат задействани. 12 месеца по-късно сред феновете на Барса има известно разочарование затова как протича престоят на бразилеца, който не успя – за разлика от Суарес – да се впише моментално в стила на Барса.