1 /20
- Ако някой може да издържи на това темпо, да заповяда...
- Най-възрастният голмайстор на световни финали – Обикновено най-възрастните играчи на Мондиали са тези под рамката, а рекордьорът в това отношение е Фарид Мондрагон, който записа мач през 2014-а на възраст от 43 години и 3 дни. По принцип кариерата на вратарите е доста по-дълга от тази на полевите играчи, затова постижението на Роже Мила е толкова ценно. Камерунският голаджия е на 42 години по време на Мондиал 1994 и гори от желание да прибави още едно попадение към общо 4-те, които е вкарвал на световни финали. При загубата 1:6 от Русия той прави тъкмо това.
- Най-младият играч за всички времена – Историята помни множество ранни дебюти, като всяко първенство си има собствен рекорд в това отношение. Един обаче е непоклатим в световен мащаб. Как ви звучи да дебютирате при мъжете само на 12 години? Такъв е случаят с Маурисио Балдивиесо в Боливия. Той се появява на смяна в 39-ата минута за дебюта си в местния елит. Излишно е да се казва, че физиката му определено не респектираше батковците… кх, кх… чичковците. Съперниковата защита не показва грам милост и цял мач скъсва от ритане младока, който напуска терена облян в сълзи. Още един щрих към историята – баща му всъщност е човекът, който го пуска в игра и дори не се замисля да го извади въпреки случващото се на терена. Навършващият скоро 22 години нападател играе за Сан Хосе, а през 2016 дори е част от шампионския тим на Вилстерман.
- Най-много голове на международно ниво – Най-вероятно си мислите, че постижението събира прах от средата на миналия век и ще сбъркате жестоко. То става факт през 2006-а и принадлежи на иранеца Али Даеи. Кариерата му в националния тим продължава цели 13 години, в които той записва 149 мача и 109 гола. Това е с 25 гола повече спрямо втория в листата – легендарния унгарец Ференц Пушкаш. Определено съперниците, срещу които двамата са се изправяли през годините, нямат база за сравнение, а рекордът на Даеи подпомогнат от 1 мач с 5 гола и други 4 срещи, в които той вкарва 4 пъти. Най-реални шансове за подобряване на постижението му има Неймар, който на 26 години има 84 мача и 54 гола за Бразилия.
- Най-дългият дуел във ФА Къп – Връщаме се към ерата на безбройните преигравания, когато футболният календар няма нищо общо с днешната натовареност. През сезон 1971/1972 Оксфорд Сити и Алвечърч играят 6 пъти помежду си преди да бъде излъчен победител. Срещите се изиграват в период от 3 седмици, като 4 от срещите влизат в продължения. В крайна сметка Алвечърч печели войната. Като се има предвид, че всички футболисти приоритетно си изкарват хляба с други професии, тези 3 седмици може би са били истинско мъчение. Съгласно последните промени в правилника на най-стария футболен турнир е сигурно, че този рекорд ще остане за вечни времена.
- Вратарят с най-много голове – Първите вратари с подобни „отклонения“ в поведението датират още 90-те години на 19-и век. През годините винаги е имало персонажи, които са опитвали да вършат работа и пред чуждата врата. Вездесъщият Хосе Чилаверт и Рене Игита са сред най-ярките примери в това отношение. Никой обаче не може да се мери с легендата на Сао Пауло Рожерио Сени. В кариерата си той не играе за друг клуб и приключва със 131 гола. 61 от тях са дошли след преки свободни удари, а 69 – от дузпи. Вратарят е топ 10 на голмайсторите на Сао Пауло за всички времена. През 2015-а година Сени окончателно спря с футбола.
- Най-много голове в един мач – В историята са влезли някои убийствени резултати – Австралия печели мач срещу Американска Самоа с 31:0. Крайно конкурентното първенство на Мадагаскар произвежда чудото през 2002 година, а виновниците са новият шампион Адема и експървенеца „Стад Олимпик л’Емирне“. Треньорът на детронираната страна се вбесява от серия реферски отсъждания, които са в ущърб на отбора му. Затова нарежда в знак на протест да се отбелязват автоголове. И така след всеки изпълнен начален удар. Това е цифрата, която губещите успяват да достигнат за 90 минути. Средно това прави автогол на всеки 36 секунди. Изцепката не минава без последствия, като редица играчи отнасят наказания, в това число и капитанът на Мадагаскар.
- Най-много червени картона в един мач – Във Великобритания местният рекорд е 5 червени картона, като се е случвал на два пъти. В сравнение с 36-те в Аржентина това не е нищо. През 2011 година мач между горещите съперници Клейпоул и Викториано Аренас. Съдията реално вдига червени картони на всички играчи на терена плюс резервите и треньорите. Всичко тръгва от бой между двете страни, който ескалира, а реферът Дамиан Рубино решава, че ще овладее събитията дори с цената на най-дългия съдийски доклад в историята.
- Най-много трофеи от КЕШ/ШЛ поред – Само преди седмици Реал Мадрид пренаписа историята на Шампионската лига, печелейки безпрецедентни три поредни титли, откакто турнирът се реформира през 1992 година. Поредните успехи обаче не бяха нещо толкова рядко виждане в предишната версия на надпреварата. И тук няма кой да се мери с 5-те поредни отличия на Реал, а рекордът е поставен от в първите 5 сезона от основаването на турнира (1955).
- Най-много публика на футболен мач – Предвид днешните изисквания към футболните стадиони изглежда невъзможно някой да подобри постижението от 199 154 души, които гледат на живо загубата на Бразилия от Уругвай на „Маракана“ във финала на Мондиал 1950 година. Това е само официалната цифра, а се вярва че в голямата главоблъсканица на трибуните са намерили място и доста тарикати, с което всъщност тълпата надхвърля 210 хиляди. Бразилия има нужда от равенство, за да грабне първата си титла, ала урусите бележат победно 11 минути преди края. Тази загуба и до днес отеква с очертанията на национално бедствие.
- Най-дълга серия без допуснат гол – Колкото и модерната игра да изисква от вратарите да умеят да играят с крака и да участват в разиграването, основното им задължение е да пречат на топката да влезе в мрежата. Няма по-добър в това отношение от Хералдо Перейра де Матош Фильо, или както е по-известен – Мазаропи. Бразилецът записва феноменалните 1816 игрови минути (20 мача!) без допуснат гол в периода 1977-78 в най-силните години за Вашку да Гама. За да придадем контекст на рекорда, същият по отношение на топ 5 първенствата в Европа принадлежи на Едвин ван дер Сар от периода му в Манчестър Юнайтед – 1311 минути. Естествено, през годините рекордът много пъти е дискутиран, тъй като част от мачовете в него са на регионално, а не на национално ниво. Щом обаче на един бразилец му се размина с отбелязването на 1000 гола, какво пък, нека Мазаропи има своята звезда.
- Най-дълга поредица от шампионски титли – През тази година Ювентус изравни великото постижение на Олимпик Лион от 7 поредни шампионски титли. „Хлапетата“ поемат към величието през 2002 година, когато изобщо за първи път печелят Лига 1.
- Най-много голове от един играч в мач – Рекордът принадлежи на австралийския национал Арчи Томпсън, който се разписва впечатляващите 13 пъти по време на световна квалификация за Мондиал 2002 срещу Американска Самоа. Мачът приключва при 31:0, което си е рекорд на международната сцена. Интересното е, че злополучният съперник в този мач е възпрепятстван по редица причини от това да пътува с най-добрите си играчи, като на практика нито един от титулярите до този момент няма пълни 90 минути с националната фланелка.
- Най-малко точки в рамките на един сезон – Витоша Бистрица може да си отдъхне, тук титлата принадлежи на холандския Роозендаал, който печели промоция за сезон 2000/2001 в Ередивизи. Животът в елита хич не понася на „момчетата от роозендаалския комбинат“ (както е пълното название на тима) и те постигат една единствена победа (и 6 равни), финиширайки с незавидните 9 точки (в 34 мача). Витоша, ако не друго, поне влезе в двуцифреното измерение и не на последно място – запази мястото си в елита за разлика от клетите холандци.
- Голът с глава от най-далечна дистанция – Малко над 57,8 метра или както се казва в махалата – от зад центъра. Героят е Йонe Самуелсон, който успява с немислимото в заключителните минути на двубоя срещу Трьомсо. Тимът му Одс губи с 1:2 и трябва да брани корнер, при който в предни позиции се включва и противниковия вратар. Изпълнението е неудачно, заформя се контраатака и Самуелсон удря топката с такава сила от собствената си половина, че спринтиращите назад защитници и вратар не успяват да се справят.
- Купата се вдига само от местните момчета – Глобализацията в наши дни добавя още стойност към успеха на Селтик от 1967 година, когато с отбор, изцяло съставен от собствени кадри, печели КЕШ. От 15-те човека в състава за финала срещу Интер (спечелен с 2:1), 14 са родени на по-малко от 15 километра от Селтик Парк, а оставащият един – на 32 км от съоръжението. Атрактивният стил, който „детелините“ практикуват по онова време, става страхотна реклама за шотландската футболна школа.
- Най-бързият хеттрик – През сезон 2015/2016 Садио Мане счупи рекорда на Висшата лига за най-бърз хеттрик – срещу Астън Вила сенегалецът вкара три гола за 2 минути и 56 секунди. Световният рекорд обаче принадлежи на не толкова известния швед Магнус Арвидсон. През 1996-а в мач за втородивизонния ИФК Хаслехолм нападателят успява да се разпише три пъти само в рамките на 89 секунди (1 минута и 29 секунди). Ако обаче свалим летвата до аматьорско ниво, там изпъква постижението на Алекс Тор, който през 2013-а успява да вкара 3 гола в мач от Неделната лига само в рамките на 70 секунди.
- Най-много световни титли (от един играч) – Като се има предвид 5-те трофея на сметката на Бразилия, едва ли споменаването на Пеле буди някакви подозрения. Краля на футбола има единствените по рода си 3 световни титли – 1958, 1962 и 1970. Като се има предвид, че от действащите играчи в момента няма такъв, който да е печелил поне два пъти, то този рекорд изглежда несъкрушим.
- 5 гола за 9 минути - Левандовски, дами и господа. Полякът е един от най-смъртоносните нападатели в модерната история на футбола, а това постижение е върхът на голмайсторските му възможности. През 2015-а Байерн побеждава Волфсбург с 5:1, а Лева се вихри от 51-ата до 60-ата минути включително. Това прави гол на всеки 108 секунди. Още по-впечатляващото е, че полякът влиза на смяна, тъй като у дома баварците губят с 0:1. Появата му действително преобръща посоката на срещата.
- Най-много голове в една календарна година – Лео Меси, пристъпи напред и приеми последствията от стореното. През 2012-а аржентинецът пренаписа историята, издухвайки предишното върхово постижение, принадлежащо на Герд Мюлер с 85 гола през 1972-а. Петкратният носител на „Златната топка“ нанизва внушителните 91 гола във всички турнири (на клубно и международно ниво). За „блаугранас“ попаденията му са 79 в 60 мача, с което също подобри 72-та гола на Мюлер за Байерн Мюнхен. За Аржентина той добави 12 попадения в едва 9 срещи.