1 /11
- Световната купа
- Мачът на Роналдо - Още вторият ден на Мондиал 2018 ни предложи супер зрелище в изпълнение от Испания и Португалия. „Ла фурия” очаквано бе в ролята на един от големите фаворити не само в групата си, но и за спечелването на трофея. Към трусовете в тяхната съблекалня се добави и още един, само че на терена. Кристиано Роналдо реализира знаменит хеттрик, който бе завършен със сюблимно изпълнение на пряк свободен удар в заключителните секунди за крайното 3:3.
- Меси се разпадна срещу Исландия - До началото на първите мачове Аржентина също се кичеше с реномето на фаворит. Още в първия си мач срещу най-малката страна, класирала се за световни финали – Исландия „гаучосите” се сринаха. Равенството 1:1 беше най-малката беля. По-тревожен беше постният игрови облик, който беше подчинен на това топката да се подава неспирно на Меси. А голямата звезда изобщо не приличаше на себе си – петкратният носител на „Златната топка” отправи 11 безуспешни изстрела към вратата, върхът от които беше пропускът от бялата точка. Тогава вратарят Ханес Халдорсон беше героят.
- Гръмотевицата на Кроос - Световният шампион Германия трябваше да излезе от тежката ситуация, в която сам се постави със загубата от Мексико в откриващия си мач. Целият „бундестим” знаеше, че всичко друго освен победа над Швеция, ще бъде катастрофа. Ситуацията не изглеждаше никак добра при 1:1 в 5-ата минута от продължението, когато немците получиха пряк свободен удар отдясно на наказателното поле. Марко Ройс дойде да помогне с изпълнението, а Кроос чукна топката късо към него, за да промени ъгъла спрямо вратата. Ройс я „застопори”, за да може неговият съиграч да реализира изключително красиво и победно попадение.
- Германският крах - Драматичният успех над Швеция възроди надеждите, че Германия ще се върне към познатото си лице. Нищо подобно обаче не се случи в срещата срещу вече елиминирания тим на Република Корея. Нулевото реми стоеше непокътнато, а с напредването минутите германците ставаха все по-нервни, знаейки, че имат нужда от още една победа. Йън-Гуон Ким изненада неприятно германците с попадение след изпълнение на корнер, който първоначално бе отменен заради засада. Преразглеждането с ВАР обаче показа, че Тони Кроос е човекът, който прави опит за пас и така корейците поведоха с 1:0. До края Германия се втурна на отчаян щурм, в който се включи и вратарят Мануел Нойер. Именно той загуби топката в половината на азиатците, за да даде начало на контраатаката, фиксирала крайното 2:0 и последното място на световния шампион в групата.
- Батшуай и гредата - Победата на Белгия над Англия с 1:0 в последния кръг на груповата фаза имаше отношение към първото място и сметките за по-лесния път на подгласника от групата в елиминациите. Този мач не изглеждаше орисан да бъде запомнен с каквото и да било, преди на сцената да излезе Миши Батшуай. В единствения си старт като титуляр в турнира нападателят се отчете с адски нелеп начин да отпразнува страхотния гол на Аднан Янузай. Батшуай взе топката от мрежата и реши да я изрита с пълна сила, без да отчете позицията си спрямо гредата. Рикошетът в нея доведе до удар право в лицето и много смях в социалните мрежи.
- Обратът на Белгия срещу Япония - Осминафиналът изглеждаше доста неравностоен, като европейците съвсем логично минаваха за очевидния фаворит. Така феноменалният обрат изглеждаше още по-впечатляващ. През първото полувреме талантливият белгийски тим сякаш не можеше да намери себе си, а с два изумителни изстрела японците тръгнаха по пътя на сензацията, повеждайки с 2:0. По всичко личеше, че още един от големите претенденти ще напусне надпреварата безславно. Тогава треньорът на Белгия Роберто Мартинес реагира, като вкара в игра Маруан Фелаини и Насер Шадли, което се оказа ключово решение. Първо Ян Вертонген по доста причудлив начин с глава от страничната гранича на наказателното поле прехвърли вратаря Ейджи Кавашима, а после Фелаини изравни за 2:2. Буквално в последните секунди на мача Белгия реализира фантастична контраатака, а Шадли прати тима си в следващата фаза.
- Англия сложи край на прокобата с дузпите - „Трите лъва” за първи път в историята си спечелиха елиминационен мач от Световно първенств по този начин. Всъщност драмата можеше да бъде избегната, ако англичаните бяха свършили по-добра работа по съхраняването на преднината си от 1:0 в редовното време. Йери Мина с глава вкара след центриране от корнер в самия край и прати срещата в продължения, а сетне и към изстрели от бялата точка. Джордан Хендерсън беше първият, който се пропука и кошмарът отново надвисна над островитяните. За техен късмет Урибе разтресе гредата при следващото изпълнение. Вратарят Джордан Пикфорд пък се справи с недобрия шут на Карлос Бака, за да може Ерик Дайър да сложи точка на спора и проклятието.
- Русия остави испанците с пръст в уста - Още един осминафинал, чийто изход изненада мнозина. Всички очакваха Испания да спечели с лекота, а ранният гол на Серхио Рамос само потвърди тези подозрения. Още до почивката обаче домакините на турнира се върнаха в мача, а после затвориха постъпите към вратата на Игор Акинфеев. Така всичко опря да изпълнението на дузпи, при които Акинфеев спаси изстрелите на Коке и Яго Аспас. По този начин „сборная” се изправи срещу Хърватия в четвъртфиналите, където пак се стигна до въртележката на дузпите.
- Мигът в стил „ами ако беше…” на Хари Кейн - Рефренът, че „футболът се завръща у дома” придоби особена популярност покрай солидното представяне на Англия. В полуфинала срещу Хърватия англичаните бяха по-добрият тим преди почивката, когато поведоха с невероятен гол на Киърън Трипиър от пряк свободен удар. Ключовият миг обаче се оказа друг – в 30-ата минута голямата звезда Хари Кейн се озова в ситуация един срещу един с вратаря Даниел Субашич, при това в непосредствена близост до вратата. Първият му шут бе блокиран, а Кейн стигна топката и опита добавка от остър ъгъл, която срещна страничния стълб. Един гол тук можеше да направи разликата за „трите лъва”. Вместо това след почивката Иван Перишич изравни в 68-ата минута, а късно в продълженията Марио Манджукич опожари мечтите на Англия за участие във финала.
- Килиан Мбапе се превърна в Юсейн Болт - В груповата фаза най-яркият френски талант остана малко встрани от вниманието, но в осминафинала срещу Аржентина шоуто беше само негово. Светът може и да бе наясно, че нападателят на Франция е бърз, но никой не е предполагал до какви висини може да достигне той. Мбапе изработи дузпата, чрез която Франция поведе в резултата, а неговият 70 митов спринт траеше малко над 7 секунди. По време на набега си звездата разви удивителните 38 км/ч. За да направим сравнение Юсейн Болт разви топ скорост от 44,72 км/ч, докато вършеше своите чудеса в спринта на 100 м. Маркос Рохо нямаше отговор на такава помитаща сила, а Мбапе на всичкото отгоре заши два гола срещу Меси и компания, с което един вид пое мантията в световния футбол.