1 /11
- Шампионският трофей във Висшата лига на Англия.
- Единственият, който игра срещу един и същ съперник в 2 поредни мача – Тази рядка чест получи новото попълнение на втородивизионния Астън Вила Яник Боласие. Конгоанецът срещна Уест Бромич Албиън буквално в два поредни мача. В първия кръг на сезон 2016/2017 Боласие се появи като смяна за Кристъл Палас, които претърпяха загуба с 0:1 от „дроздовете“. Тъй като трансферният прозорец още не бе затворил орлите продадоха играча на Евертън и седем дни след първия си мач срещу УБА той записа дебют при „карамелите“… и за разнообразие бе от страната на победителите.
- Единственият тим, достигнал топ 3 с отрицателна голова разлика – В първия сезон на Висшата лига Астън Вила и Блекбърн изглеждаха най-близките преследвачи на Манчестър Юнайтед. В крайна сметка обаче Норич Сити на Майк Уокър се пребори за третото място. Макар в началото на сезона „канарчетата“ да бяха сочени за основен претендент за изпадане, те водеха в първенството през по-голямата част от сезона. Едва в последните кръгове играта им забуксува, поради което Юнайтед и Вила завършиха пред тях. Норич вкара 61 гола, но същевременно допусна 65.
- Най-дълга серия без победа – Дарби Каунти от сезон 2007/2008 е най-слабият тим, който някога е стъпвал във Висшата лига. „Овните“ завършват с рекордно ниските 11 точки от 38 мача. Не е чудно, че записват серия от 32 поредни срещи без победа. Единственият им успех идва в 6-ия кръг с 1:0 над Нюкасъл. В споменатите 32 двубоя Дарби печели едва 7 точки. Клубът държи антирекордите за най-малко домакински победи (1), най-много допуснати голове (89) и най-малко отбелязани (20) попадения.
- Футболистът, който игра за 2 изпадащи отбора в един сезон – Джордж Бойд стартира сезон 2014/2015 с Хъл Сити, но в последния ден на летния трансферен прозорец премина в Бърнли. За „кларетс“ сезонът не се разви по най-добрия начин и в крайна сметка те загубиха елитния си статут. Същата съдба обаче сполетя и „тигрите“, които се озоваха в Чемпиъншип.
- Приказка за Дейвидовците и Джеймсовците – През сезон 2010/2011 най-често срещаните имена във Висшата лига бяха Дейвид и Джеймс. Цели 14 различни футболисти имаха Дейвид в имената си, докато Джеймс не беше толкова далеч назад с 11 броя. Странно, но едничкият вратар, който би попаднал и в двете графи – Дейвид Джеймс, не беше част от елита през този сезон. След като изпада с Портсмут в предишната кампания, ветеранът преминава във втородивизионния Бристъл Сити.
- Най-много голове в рамките на един месец – Рекордът е притежание на бившия голмайстор на Ливърпул Луис Суарес. През сезон 2013/2014 уругваецът бе огромен фактор за „червените“ в сезона, през който почти докоснаха титлата. С 31 попадения южноамериканецът спечели голмайсторския приз, а най-плодотворен той бе през декември. В натоварената програма Канибала успя да забие цели 10 попадения. Той вкара 4 в един мач срещу любимия си противник на Острова Норич Сити, а след това в три поредни срещи (Уест Хем, Тотнъм и Кардиф) вкара по 2 гола.
- Най-голяма пауза между 2 мача от Висшата лига – Опитният защитник на Кристъл Палас Деймиън Дилейни е рекордьорът тук, като чака цели 11 години за повторното си стъпване в елита. През сезон 2001/2002 той е част от Лестър и изиграва немалко мачове, но „лисиците“ завършват твърдо последни. Дилейни прекара над десетилетие в Чемпиъншип, където изгради реноме на солиден бранител и получи своя шанс, когато спечелилият промоция през 2013-а Кристъл Палас го потърси. През кампания 2013/2014 той изигра респектиращите 37 срещи (пропусна само една) и дори се разписа при знаменитото 3:3 срещу Ливърпул.
- Мениджърът с най-много изпадания – Много добре са ни известни имената на специалисти като Сам Алърдайс и Тони Пюлис, които с годините се доказаха като майстори при битката за оцеляване. Със съвсем друга слава се кичи друг англичанин – Дейв Басет, който е изпадал цели 3 пъти от Висшата лига. Първият крах идва през 1993/1994 с Шефилд Юнайтед, а второто изпадане се случва през 1996/1997 с Нотингам Форест, където Стюърт Пиърс в един момент става играещ мениджър. Серията завършва с Лестър Сити през 2001/2002.
- Хеттрик само с глава – Само двама души успяват в това начинание – легендата на Евертън Дънкан Фъргюсън и венецуелецът Саломон Рондон. Всички помнят историята как веднъж Фъргюсън удря с глава друг мъж и заради деянието е осъден да лежи в затвора за 3 месеца. Неговата черепна кутия обаче бе мощно оръжие и на терена, като хеттрикът му датира от 1997-а при 3:2 над Болтън. Съвсем наскоро Рондон повтори постижението, като вкара три пъти с глава при 3:1 за Уест Бромич над Суонси Сити през сезон 2016/2017.
- Гол, автогол и асистенция във все същия мач – Постижението може и да ви звучи странно, ала ситуацията става дори по-нелепа, като разберете, че цели трима души са успявали в тази насока. Първи в списъка ще посочим легендата на Манчестър Юнайтед Уейн Рууни. По време на сезон 2012/2013 в мача срещу Стоук Сити Рууни открива резултата с автогол. Той обаче успява да изкупи вината си с два гола във вярната врата, а на всичкото отгоре асистира и за попадението на Дани Уелбек. Само месец по-късно уелсецът Гарет Бейл също става дружка на Рууни, като асистира на Аарън Ленън, а после сам вкарва красив пряк свободен удар срещу Ливърпул. Когато мърсисайдци успяват да подложат „шпорите“ под натиск, Бейл е човекът, който праща топката с глава в собствената си мрежа след центриране от корнер. Длъжни сме да отбележи, че и Бейл, и Рууни могат да минат за имитатори, защото чудноватият рекорд съществува заради Кевин Дейвис. По време на сезон 2008/2009 легендата на Болтън Дейвис вкарва с глава както в своята, така и в чуждата врата. Преди това пък дава асистенция към Йохан Елмандер, който отбеляза първия гол за Уондърърс при загубата с 2:4.