2 /11
- Шампионският трофей на английската Висша лига
- Хеттрици от статични положения – Само двама играчи в цялата история на Висшата лига са успявали да се разпишат три пъти в мач по този уникален начин. Героите в това отношение са Уейн Рууни през 2011-а и Мат Льо Тисие през 1995 година. Льо Тисие започна серията си от пряк свободен удар и завърши хеттрика посредством две дузпи. В типичен за Премиършип стил обаче това се оказа недостатъчно и неговият Саутхемптън загуби с 3:4 Нотингам Форест. Рууни имаше далеч повече късмет в това отношение: голмайстор №1 на Англия за всички времена вкара на два пъти от пряк свободен удар и веднъж от дузпа на Арсенал при знаменития успех с 8:2.
- Мачът без нито един корнер – Удивително, нали? Още повече, че Челси съсипва Уигън с 6:0 през 2010. Единственият шанс за клетите „латикс“ в тази среща изглеждат тъкмо статичните положения. Но такива почти няма. В цялата история на Висшата лига това си остава единственият двубой без нито един корнер.
- Двубоят, от който никой не пожела да избяга – По време на сезон 2002/2003 година Манчестър Юнайтед посрещна Фулъм, докато преследваше короната в първенството. „Червените дяволи“ спечелиха лесно с 3:0, а Рууд ван Нистелрой наниза хеттрик. Докато срещата напредваше, всички очакваха двамата мениджъри да дадат почивка на някои ключови фигури. Подобни ходове обаче нямаше нито от сър Алекс, нито от Жан Тигана. Излишно е да споменаваме, че няма друг мач от Висшата лига, приключил без нито една смяна.
- Най-много точки от губеща позиция – Нюкасъл успява да натрупа 34 пункта след изоставане в резултата през сезон 2001/2002, когато завършва 4-и. Постижението на „свраките“ е единствено по рода си. Като се има предвид, че отборът завършва с общо 71 пункта, без способността му за обрати, едва щеше да се спаси от изпадане (17-о място). Е, феновете на Нюкасъл имат и лоши спомени с числото 34, защото с точно толкова точки тимът изпадна от елита през сезон 2008/2009.
- Най-офанзивният вратар във Висшата лига – Тази титла може приляга само на един човек. Пол Робинсън дълги години беше част от английския елит, като защитава цветовете на Лийдс, Тотнъм и Блекбърн Роувърс. Англичанинът, който натрупа и 41 мача за националния отбор, не просто има отбелязан гол във Висшата лига, но държи рекорда и за най-много асистенции, дадени от вратар – цели 5. На всичкото отгоре веднъж печели дори дузпа за своя тим в противниковото наказателно поле. Единственият гол на Робинсън дойде през сезон 2007/2008, когато той изпълни пряк свободен удар на 87 метра от противниковата врата и успя да прехвърли колегата си Бен Фостър.
- Отрицателната голова разлика на Уест Хем – „Чуковете“ са регулярен член на Висшата лига, като настоящата кампания е 22-ата за тях. Въпреки всичко те имат да учат това-онова за играта в отбрана. Лондончани демонстрират изумително постоянство при завършването с негативна голова разлика. Сезон 2015/2016 е единственият от всичките им, в които те успяват да вкарат повече, отколкото получииха във вратата си. Предвид слабото начало и на сегашния сезон (0:4 от Ливърпул и 1:2 от Борнемут) явно пак ще гледаме същата продукция…
- Проклетият да изпада Себастиен Басонг – Роденият в Париж централен бранител навърши 32 години това лято и със сигурност е прекарал немалка част от тях в разсъждения кога и как точно е разгневил съдбата. Камерунецът е изпадал от Висшата лига рекордните 4 пъти с 3 различни отбора. С други думи – повече от всеки друг. Списъкът на потъналите с него клубове включва Нюкасъл (2009), Уулвърхемптън (2012) и Норич Сити (2014 и 2016). Ако изключим от сметката трите крайно разочароващи години на Басонг в Тотнъм, то той е изпаднал 4 пъти в 5-те си останали сезона. Изпадането всъщност не е нещо ново за него, защото още в началото на кариерата си в мъжкия футбол той изпада два пъти с родния Метц (2006 и 2008).
- Само двама играчи са вкарвали дузпи с двата крака – Шапки долу за Боби Замора и Обафеми Мартинс. Първият от дуото нападатели всъщност минаваше за левичар, но когато неговият Фулъм победи Нюкасъл с 3:1 през 2012, англичанинът реши да изпълни наказателен удар с десния си крак и отбеляза. От друга страна, Мартинс бе известен с умението да си служи еднакво добре и с двата крака. По време на тригодишния си престой в Нюкасъл, той изпълни успешно 2 дузпи – една с левия и една с десния.
- Най-големият номад във Висшата лига – Англичанинът Маркъс Бент държи рекорда за най-много клубове от Висшата лига. Поразително, но таранът е бранил цветовете на цели 8 представителя в английския елит. Бент играе за Кристъл Палас през 1997/1998, а през следващата кампания изпада. Отнема му цели 5 години да се завърне в Премиършип, като помага на Блекбърн да спечели промоция през 2001. Още същия сезон обаче Бент преминава в Ипсуич, а през 2002 изпада с тях. За началото на кампания 2003/2004 Бент облича екипа на Лестър като преотстъпен. Престоят под наем е успешен, затова Евертън брои немалка сума за него. Бент изигра два сезона на „Гудисън Парк“, след което премина в Чарлтън през 2006. След изпадането на лондончани Бент преминава под наем в Уигън за сезон 2007/2008. Финалният му елитен тим е Уулвърхемптън, където пристига през 2010-а.
- Тримата изгонени без дори да пипнат топката – Андреас Йохансон (2004), Кийт Гилеспи (2007) и Дейв Китсън (2007) биват изгонени в мачове от Висшата лига без дори да успеят да осъществят едно докосване до топката. Йохансон се изяви кошмарно в последния мач на несъществуващия вече стадион „Хайбъри“, а след появата си като късна смяна повали в наказателното поле откъсващата се звезда на Арсенал Фреди Люнгберг. Фаулът дойде само 88 секунди след влизането в игра на халфа. Играещият за Шефилд Юнайтед Кийт Гилеспи от своя страна технически бе изгонен след 0 изиграни секунди в двубоя срещу Рединг през 2007-а. Той заменя рано Дерек Гиъри през второто полувреме и моментално забива удар с лакът в лицето на Стивън Хънт още преди подновяването на играта. Последният от компанията – Дейв Китсън – също влиза от пейката след почивката на „Олд Трафорд“ и прави отчаян шпагат в краката на Патрис Евра, който се опитва да изчисти топката. Резултатът е ужасяващо влизане, а не са изминали и 37 секунди от появата на Китсън.