Българският национален отбор по волейбол загуби от Канада с 2:3 гейма /19:25, 14:25, 25:21, 25:19, 10:15/ в третия си, последен мач от група G на втория етап на Световното първенство за мъже.

Волейболистите ни стартираха изключително лошо. Българите не намираха начин да се противопоставят на по-мотивирания си съперник в първите два гейма и едва в третия показаха "зъби" срещу канадците, намалявайки пасива си. Последва оспорван четвърти гейм, в края на който България поведе и успя да го спечели, за да вкара мача в тайбрек.

Националите ни опитаха да се преборят с канадците в решителната част, но противникът взе аванс, достатъчен за крайния успех с 3:2 гейма.

Така България приключи Световното първенство с общо четири победи и четири загуби, и остана извън Финланата шестица, която ще се проведе в Торино.

ВИЖТЕ РАЗВИТИЕТО НА МАЧА:

Двубоят стартира с две точки на сметката на Канада. България върна една точка, но канадците увеличиха аванса си на 5:1. Гостите започнаха с отлично посрещане и се възползваха от слабостите на нашите.

Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:2 за съперниците ни. След успешна атака на Теодор Тодоров българите върнаха една точка. Канада задържа солидния си аванс до 11:4, а Мирослав Градинаров реализира пета точка за националния ни тим.

Разликата при второто техническо прекъсване бе 8 точки - 16:8. Валентин Братоев с атака по блокадата направи 9-ата точка за България, а след чудесна блокада на Тодоров националите намалиха до 10:17, а след това и до 13:18.

Последва нова точка за България и преднина само от 4 за Канада - 18:14. Канада обаче отново върна две точки до 20:14. Съперникът ни продължи да поддържа комфортен аванс до 23:18 и затвориха гейма при 25:19 точки.

Вторият гейм стартира по подобен начин и Канада взе бързо добра преднина до 5:1 точки. Първото техническо прекъсване пък дойде при аванс от 6 точки за съперника - 8:2. Волейболистите ни продължиха да играят без особено настроение и разликата сериозно нарастна до 16:4.

Канада продължи да поддържа аванса си и до 20:8 в очакване да затвори отново спокойно и втория гейм. Без проблеми канадците изпълниха целта си и спечелиха гейма с 25:14 точки, за да поведе с 2:0.

46 снимки

В третия гейм първата точка бе за България, а Канада обърна до 3:1 в своя полза. Националният ни тим успя да изравни до 5:5 с добра атака на Тодор Скримов и дори да поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване.

Волейболистите ни дръпнаха последователно с 10:8 и 11:9 точки. Подемът в играта на България продължи и авансът стигна 14:11. С техничен сервис на Джон Перин, канадците изравниха при 15:15 точки, а второто техническо прекъсване дойде при преднина от 16:15 за България.

Резултатът продължи да се движи точка за точка до 17:17, а Николай Учиков реализира 18-ата точка за националния. Топка в мрежата на канадците даде 2 точки аванс за България - 19:17. Канада изравни за 19:19, което предизвика Пламен Константинов веднага да вземе прекъсване.

С добри изяви на Тодор Скримов даде преднина от 23:20 за българите, а след това дойде и 24-ата точка за България. Националният ни тим успя да затвори гейма при 25:21 точки и така намали пасива си на 1:2 гейма.

Оспорвано начало и на четвъртия гейм и 2:1 на старта за България. Канада поведе със 7:5, но с атака на Николай Пенчев, националите намалиха, а след това и изравниха за 7:7. Канадците взеха точка аванс при първото техническо прекъсване - 8:7. Джон Перин доведе резултата до 10:9 за Канада, но с добра изяви на Ники Пенчев, България обърна до 12:11 и дръпна с 13:11.

Нашите увеличиха аванса си до 16:13 точки. Канада успя да изравни до 17:17, но с успешна атака на Тодор Скримов, България пак излезе напред при 19:17. Чудесна атака, завършена от Николай Учиков донесе 20-ата точка за домакините. Пак с атака през Учиков направи резултата 21:18, а после поведохме и с 23:18.

Ники Пенчев завърши атака за 24:19 точки и спечелиха гейма с 25:19, за да изравнят за 2:2 гейма.

Тайбрекът стартира с точка за Канада и втора за 2:0. С атака през Виктор Йосифов, България намали за 1:2. С ас на Пенчев националите изравниха, а Николай Учиков донесе трета точка. Канадците на свой ред излязоха точка напред за 4:3, но последва изравняване. Нови две точки аванс за Канада до 6:4 и после 8:5. Благодарение на Греъм Виграс дойде и 9-ата точка за канадците и те натрупаха 4 аванс.

Преднината донесе спокойствие на канадците, които поведоха с 11:7. Националите стопиха до 2 аванса си и Канада стигна до 12:9 и 13:10.

Драматично разиграване направи резултата 14:10 за гостите и при 15:10 точки Канада спечели тайбрека, а с това и мача с 3:2 гейма.

Стартовите състави

България: Мирослав Градинаров, Тодор Скримов, Георги Сеганов, Валентин Братоев, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, либеро - Теодор Салпаров.

Канада: Джон Гордън Перин, Лукас Ван Беркел, Николас Хоаг, Джей Бланкенау, Шарон Върнън-Еванс, Греъм Виграс, либеро - Блеър Камерън Бан.