България записа втора победа в група D на Световното първенство по волейбол, което се провежда в Италия и България. Националите ни победиха безапелационно Пуерто Рико с 3:0 (25:16, 25:18, 25:21) пред погледа на президента на Световната волейболна федерация Ари Граса.

За България срещата започнаха Светослав Гоцев, Николай Учиков, Георги Сеганов, Валентин Братоев, Виктор Йосифов, Николай Пенчев и либеро Теодор Салпаров.

Стартовата шестица за Пуерто Рико бе Пабло Гузман, Анхел Перес, Маурис Торес, Секуел Санчес, Джонатан Родригес, Джеси Колон и либеро Арнел Кабрера Ривера.

Срещата започна изключително оспорвано, като резултатът ле изравняван 6 пъти, като изравнителната точка за Пуерто Рико при 6:6 дойде след видео повторение. България поведе с 2 точки при първото техническо прекъсване - 8:6, след точка на Николай Пенчев от начален удар.След прекъсването националите ни продължиха с добрата си игра и с отлични атака започна да увеличава преднината си, която достигна до 7 точки при второто техническо прекъсване с ас на Валентин Братоев. До края на първата част домакините нямаха проблеми и я спечелиха с 25:16.

Пуерториканците започнаха по-добре втората част и поведоха с 2 точки при 3:1 и 4:2, но след чудесна атака на Валентин Братоев и блокада на Светослав Гоцев България изравни. Пуерто Рико отново дръпнаха с 2 точки, но националите не само изравниха при 7:7, но и поведоха при първото техническо с 8:7 след видео повторение. България продължи да увеличава преднината си, която стана 4 точки при второто техническо прекъсване - 16:12. Домакините поведоха с 5 точки при 21:16 с ас на Николай Пенчев и треньорът на гостите Осуалд Камерон поиска почивка. След нея Николай Пенчев реализира нов ас. До края на гейма българите бяха безгрешни и взеха втората част с 25:18

След две равенства в началото на третата част България поведе с 2 точки, но Пуерто Рико веднага изравни. Последва още едно равенство и гостите поведоха с 2 точки при 7:5 и Пламен Константинов поиска почивка. След нея със сгрешен сервиз и две страхотни блокади на националите ни България водеше с 8:7 при първото техническо прекъсване. Домакините продължиха с добрата си игра и при второто техническо прекъсване вече водеха с 16:11. Националите ни допуснаха гостите да намалят изоставането си до 2 точки при 23:21 и Пламен Константинов взе прекъсване. След него България реализира две поредни точки и спечели гейма с 25:21 и съответно мача с 3:0.

В класирането в групата лидери са Полша и Иран с по 6 точки от две победи в два мача и геймово съотношение 6:1, пред България също с 6 точки, но след 3 мача и геймово съотношение 7:3, следват Финландия с 3 точки от 2 мача, Куба има 0 точки от 2 мача и геймово съотношение 2:6, а последен е тимът на Пуерто Рико без точка след 3 загуби от 3 мача и без спечелен гейм.

Срещите в групата продължават утре. В 17.00 часа играят Иран и Куба, а от 20.30 часа е двубоят между Полша и Финландия.

НА ЖИВО: България - Пуерто Рико (25:16, 25:18, 25:21)

Трети гейм - България спечели с 25:21

България спечели третия гейм след атака на пуерториканците в аут - 25:21.

При второто техническо прекъсване България имаше аванс от четири точки - 16:12.

След няколко грешки от страна на пуерториканците, България натрупа преднина от 14:9.

След много добра игра в защита, Николай Пенчев успя да пусне топката в полето на Пуерто Рико за 10:7.

Гоцев изненада посрещането на Пуерто Рико със своя флоп сервис и България поведе с 9:7 точки.

България направи бърз обрат. След две добри блокади „трикольорите“ поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване.

Пуерто Рико направи добра серия и поведе със 7:5, а Пламен Константинов поиска таймаут.

Гоцев направи нова успешна блокада и България поведе с 4:2.

Гоцев направи блокада срещу Ривера за 2:1.

Първата точка в гейма бе за Пуерто Рико - 1:0.

Втори гейм - България взе частта с 25:18

България спечели гейма с 25:18 след успешна атака на Николай Учиков.

Розалин Пенчев направи атака по блокадата на Пуерто Рико за 24:17.

България натрупа преднина от седем точки - 23:16.

След страхотна атака на Пенчев, България се оттегли при второто техническо прекъсване с аванс от четири точки - 16:12.

България отново възстанови предимството си от четири точки – 14:10.

Пеурториканците направиха две успешни атаки и намалиха пасива си на 10:12.

Теодор Тодоров спря атаката на Гусман и България увеличи преднината си - 11:8.

Николай Пенчев направи успешна блокада срещу Торес и България поведе с 10:8.

Последва успешна атака на Учиков и България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване.

Пуерториканците не успяха да завършат своята атака и резултатът бе изравнен за 7:7.

Атаката на Учиков завърши в аут и Пуерто Рико поведе с 6:4.

Гоцев направи успешен блок срещу Гусман и резултатът бе изравнен – 4:4.

Пуерто Рико поведе с 2:0 срещу България.

Първи гейм - България спечели с 25:16

Гоцев направи успешна блокада срещу Торес и България спечели първия гейм за 31 минути с 25:16.

След това атака на Братоев, България поведе с 24:16.

Валентин Братоев направи отлична атака по правата за 23:15.

Васкес изпрати топката в мрежата за 21:13.

Атаката на Николай Учиков не бе убедителна, но с шанс България направи преднина от седем точки – 18:11.

България направи отлична атака през центъра за 17:11.

С добра парабола Торес изненада от сервис Салпаров за 11:16.

С ас на Братоев, България поведе с 16:9 при второто техническо прекъсване.

Валентин Братоев направи успешна атака за 15:9.

Тодор Скримов успя да спре атаката на Торес със страхотен блок за 14:8.

Атаката на Санчес завърши с удар в мрежата и България поведе с 13:8.

Николай Учиков направи успешна атака за 12:8.

Виктор Йосифов направи ас за 11:7, след което последва прекъсване за пуерториканците.

Атаката на Морис Торес бе в аут и България поведе с 10:7.

Мачът между България и Пуерто Рико започна точка за точка. Валентин Братоев направи добра атака и топката от блокадата на пуерториканците излезе в аут за 3:2. Николай Пенчев направи много добра атака за 7:6, а българските волейболисти се оттеглиха с преднина от две точки – 8:6 при първото техническо прекъсване.

Начало на мача!

България: Георги Сеганов, Николай Учиков, Тодор Скримов, Валентин Братоев, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров - либеро

Пуерто Рико: Анхел Перес, Морис Торес, Джеси Колон, Секиел Санчес, Еди Ривера, Джонатон Родригес - Денис дел Вале-либеро