България загуби с 1:3 гейма (14:25, 25:23, 22:25, 23:25) срещу Полша в последния си мач от първата групова фаза на Световното първенство по волейбол.

"Лъвовете" се нуждаеха от победа с 3:0 или 3:1, за да заемат първото място в група D, но в крайна сметка силите им стигнаха само за гейм срещу световния шампион.

Така момчетата на Пламен Константинов завършиха участието си във Варна с три победи и две загуби, и трето място в групата след Полша и Иран.

Това означава, че националите ще пътуват към София, където от петък до неделя ще участват във втората фаза на Световното заедно с отборите на САЩ, Канада и Иран.

Срещу "дружина полска" българските волейболисти демонстрираха желание и класа, но малко не им достигна да вкарат двубоя в тайбрек.

След първия слаб гейм "лъвовете" успяха да се съберат и да изиграят отличен втори. В третия Полша взе ранно преимущество, което бе решаващо за изхода на частта. В хода на гейма обаче Пламен Константинов включи в игра Николай Пенчев, Мирослав Градинаров и Николай Николов, които бяха с основна роля в четвъртия гейм. Той вървеше точка за точка, а в края България дори водеше с 23:22, но в крайна сметка световните шампиони стигнаха до успеха, с който завършват първата фаза с пет победи.

===АКТУАЛИЗИРАЙ===

Ето и как се разви двубоят:

Първи гейм 14:25

Поляците първи поведоха с две точки разлика при 2:4 след ас на Бартош Курек и лоша преценка на Вальо Братоев. Неуспешен опит за изненадваща пусната топка от Сеганов пък доведе до 6:3 за съперника. Николай Учиков бе хванат на блокада за 3:7, но пък Сеганов на свой ред засипа точка от блок за 5:7.

В първата точка след техническото прекъсване "лъвовете" сътвориха най-красивото действие в първия гейм. След мощен сервис на Кохановски Братоев измъкна топката от рекламните пана, а Тодор Скримов от трудна ситуация заби за 6:8.

Поляците обаче направиха силна серия с мощни начални удари на Пьотр Новаковски и поведоха с 11:6. След неуспешна атака на Учиков пасивът ни вече бе 6 точки - 8:14, а прекъсването дойде при неприятното 8:16.

За съжаление тенденцията продължи, Учиков не намираше начин да пробие блокадата на съперника и в крайна сметка краят на гейма дойде при внушителното 25:14 за Полша.

Втори гейм 25:23

Втората част започна по подобие на първата като Кубиак от сервис даде ранен аванс за 2:0. С малко късмет и сервис, закачил филето, Виктор Йосифов направи ас за 6:6, а Скримов дори даде аванс за България при първото техническо прекъсване - 8:7.

Братоев пък се изяви добре в защита, което помогна за увеличаването на аванса за 10:8. Добрата новина в тези минути беше, че и атаката на Ники Учиков заработи. Неговата контра след добър флот сервис на Светослав Гоцев донесе аванс от 12:9. Скримов продължи да тероризира полската защита и с атака по правата покрай блока направи 17:13.

Теодор Салпаров също демонстрира голяма класа, спасявайки една трудна топка след тежкия сервис на Кубиак. Блокада на Братоев направи резултата още по-комфортен - 20:15.

Това накара поляците да рискуват на сервис. Курек намали по този начин за 17:20, а по-трудното дойде при 23:19, когато на сервис застана Кохановски. Мощният му начален удар действително донесе много главоболия на "лъвовете" и намали пасива на поляците на само една точка - 22:23. За щастие след това последва топка в мрежата и сетбол. Той бе спасен с атака на Бартош Курек, но след това на сервис на съперника българите организираха атака, материализирана от Скримов за крайното 25:23.Трети гейм 22:25

Геймът започна прекрасно с три поредни точки за българите. Те обаче бяха последвани от четири за съперника. Полската серия бе прекъсната след дълго разиграване, в което "лъвовете" издържаха.

за съжаление обаче последваха грешки, посрещането не вървеше, а атаките на Учиков не бяха проблем за поляците, с което съперникът поведе с 11:6.

В опит за промяна Константинов включи в игра Ники Пенчев и Мирослав Градинаров на местата съответно на Братоев и Учиков.

Авансът на съперника продължаваше да бъде 5 точки, а това, което доведе до намаляването му беше появата на Николай Николов.

Български сервис в аут обаче сложи край на гейма при 25:22 за Полша.

Четвърти гейм 25:23

Четвъртата част се оказа най-равностойната като през целия гейм резултатът вървеше точка за точка. Все пак през почти цялото време догонващ бе българският отбор. Това започна от ас на Курек за 5:3. Все пак до първото техническо прекъсване "лъвовете" поведоха с 8:7 след директна точка от сервис на Николов.

Последваха по-слаби минути и за двата отбора, но в няколко хаотични разигравания поляците се ориентираха по-добре и поведоха с 14:11. Курек сбърка за 14:15, а ас на Вальо Братоев изравни при 16:16.

Последва истинско дебнене като България търсеше своя шанс да поведе. Такъв имаше при 21:21, но атаката на Братоев не бе успешна.

Желаният аванс дойде при 23:22 след блок на Сеганов, за който помогна и хубавият сервис на Братоев. За съжаление обаче при 23:23 последваха две неуспешни атаки на Градинаров, с което Полша стигна до победата.

Стартовите състави:

България: Светослав Гоцев, Николай Учиков, Тодор Скримов, Валентин Братоев, Виктор Йосифов, Георги Сеганов и либеро Теодор Салпаров.

Полша: Пьотр Новаковски, Бартош Курек, Артур Жалпук, Фабиан Джизга, Михал Кубиак, Якуб Кохановски и либеро Павел Заторски.