Националният отбор на България по волейбол за жени загуби от Сърбия с резултат 2:3 (21:25, 25:22, 27:25, 21:25, 9:15) в мач от Група С на Мондиал 2022.

Двубоят започна с победа в първия гейм на Сърбия, но нашите волейболистки показаха, че могат да играят като равен с равен срещу световните шампионки от 2018-та. "Лъвиците" се съвзеха от загубата в първия гейм и веднага отговориха с 25:22 във втория като изравниха резултата.

Третият гейм също беше в полза на момичетата на Лоренцо Мичели, като там трябваше да затворят гейма с 27:25. Проблемите за България дойдоха в четвъртия и петия гейм, когато играта стана колеблива и отново имаше неточности в полето на волейболистките ни. Сърбия се възползва от това и включи на оборти, като спечели четвъртия гейм с 25:21, а в петия и последен гейм сръбските волейболистки тръгнаха отлично с 5:0 и затвориха мача с 15:9.

Това беше втора загуба на "лъвиците", а за тях предстои мач на 29-ти септември срещу САЩ.

Първи гейм (21:25):

Срещата започна добре за "лъвиците", които влязохва с настроение и бързо стигнаха до преднина от две точки - 3:1, тази преднина се задържа и до 6:4. Сърбия обаче навлезе в много добра серия и след атака по правата, отборът на Сърбия стигна до обрата - 6:8 и първи таймаут поискан от Лоренцо Мичели. "Лъвиците" отново поеха по правилния път в този първи гейм и изравниха - 10:10. Сърбия включи на обороти и пое контрола на първия гейм - 19:14 за момичетата на Даниеле Сантарели. С отлична игра "лъвиците" успяха да намалят тази голяма разлика и успяха - 19:21, само две точки разлика. След това обаче Сърбия отново отвори голяма преднина и стигна до 24:20, с четири геймбола.

Втори гейм (25:22):

Вторият гейм започна добре за Сърбия, които поведоха бързо бързо с 2:0, но "лъвиците" показаха дух и обърнаха развоя на гейма, след като направиха резултата 8:7. Момичетата на Лоренцо Мичели, стигнаха и до по-голяма преднина - 14:12. След грешка на Лазович от сервис, България поведе с 21:18, а Мирослава Паскова застана на начален удар. Тя изпрати много дълбока топка, с която Сърбия не се справи и така "лъвиците" поведоха с 22:18. България стигна до два геймбола, при резултат 24:22. Нашите волейболистки се възползваха още от първата им възможност и изравниха геймовете след 25:22 във втория.

Трети гейм (27:25):

Прекрасна атака на Елица Атанасийевич донесе преднина на България - 3:2. Третият гейм вървеше точка за точка, а атака по правата на Мирослава Паскова запази преднината - 6:5. При 10:9 за Сърбия, либерото на България Мила Пашкулева спаси много трудна топка, но се удари лошо и играта беше прекъсната. 19-годишната волейболистка се завърна в игра след намеса медицинска намеса, а "лъвиците" изравниха - 10:10. Двубоят вървеше точка за точка чак до 15:15, а грешка в атака на Сара Лозо даде преднина на България, а само секунди по-късно нашите волейболистки за първи път през този гейм отвориха преднина от две точки - 17:15. Отборът на България стигна до геймбол - 24:23, но нашите волейболистки не успяха да блокират Сара Лозо и резултата бе изравнен - 24:24. Момичетата на Лоренцо Мичели затвориха третия гейм с резултат 27:25.

Четвърти гейм (21:25):

И четвъртият гейм започна точка по точка, като двата отбора стигнаха до 3:3, а след това нашите волейболистки поеха преднината - 4:3. Сърбия обаче се събра и успя да поведе, а след това да се откъсне и на три точки преднина - 10:7 за момичетата на Сантарели. "Лъвиците" показаха дух и стигнаха до 10:10. Отново много силна серия на Сърбия, както и колеблива игра на нашите волейболистки, дадоха преднина на Сърбия - 18:13. Селекционерът на България направи многобройна смяна, като замени по-голяма част от волейболистките, за да даде шанс на титулярите да починат. Ради Маринова се доказа с успешно нападение само секунди след като се появи на терена - 16:20. "Лъвиците продължиха да се борят и стигнаха до 21:23, след пет поредни точки. Сърбия обаче стигна до геймбол след грешка в изпълнението на сервиса, а още от първата възможност, момичетата на Сантарели затвориха гейма.

Пети гейм (9:15):

Петият гейм започна кошмарно за нашите волейболистки, като Сърбия бързо насъбра преднина от 5:0, а тази голяма преднина дори се увеличи на 6 точки - 8:2 за световните шампионки от Сърбия. "Лъвиците" показаха боен дух, но нещата просто не се появяваха - 10:5 за Сърбия. Цели пет мачбола имаше отбора на Сантарели при резултат 14:9 и Сара Лозо приключи срещата с 15:9 в последния решаващ гейм.

FT БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 2:3 (21:25, 25:22, 27:25, 21:25, 9:15)