Националният отбор на България по волейбол за жени загуби от Германия с резултат 1:3 (22:25, 25:21, 23:25, 21:25) в мач от Група С на Мондиал 2022.

В първия гейм България започна плахо и все още се усещаше притеснението. Все пак българските волейболистки показаха някои добри неща и потвърдиха възможностите си във втория гейм, който контролираха през цялото време. Елица Атанасийевич, капитанът на националния ни отбор по волейбол, блестеше и в атака и в защита. Много добър втори гейм изигра и Нася Димитрова, която бе непреодолима стена в блокадата. "Лъвиците" завоюваха втория гейм с 25:21.

В третия гейм началото на Германия беше страхотно, като волейболистките на Витал Хейнен поведоха с 5:0 и успяха да поддържат една добра преднина до края на гейма. В четвъртия гейм пък нашите волйеболистки започнаха много силно и поведоха с 6:1, а резултата стигна до 11:6, но в средата на гейма дойде неочакван спад в играта на България и скоро резултата беше 16:16. Волейболистките на Германия се възползваха от колебливата игра на "лъвиците" и се откъснаха напред. Германия спечели третия сет с 25:21, въпреки че България водеше през повечето време.

Първи гейм (22:25):

Срещата започна с две точки за Германия, а тогава дойде и отговора на Нася Димитрова, която се извиси над мрежата и заби топката в полето на Германия. След най-дългото разиграване в срещата досега, след няколко опита за контраатака на "лъвиците" топката все пак тупна в тяхното поле - 6:3 за Германия. Нашите момичета обаче се върнаха в срещата и направиха резултата 7:7, а по-късно дори поведоха, след прекрасна игра на блокадата - 10:8 за България. Бързо се събраха германките, които стигнаха до 12:12, а след няколко разигравания Лена Щигрот направи успешна атака по диагонала и даде преднина на Германия 15:14. Най-големият проблем за "лъвиците" бе посрещането. Елица Атанасийевич успя да направи прекрасна блокада и изравни - 19:19. Първият таймаут поискан от селекционера Лоренцо Мичели дойде при резултат 22:20 за Германия. Той поиска и още един таймаут, когато Германия поведе с 24:22 и получи два геймбола. За жалост, нашите момичета загубиха първия гейм с 22:25.

Втори гейм (25:21):

"Лъвиците" започнаха уверено втория гейм, без да се влиаят от загубения първи и поведоха рано. Нашите момичета стигнаха до 12:9, което предизвика Витал Хейнен да поиска таймаут. Отлична игра от момичетата на Лоренцо Мичели, те стояха много добре, както в атака, така и в защита и заслужено поведоха с 17:13. Елица Атанасийевич блестеше в атаката на нашите, а Нася Димитрова направи всичко нужно в блокадата, за да извде България до 20:15. Българският сервис определено работеше по-добре през втория гейм, а Германия допускаше много повече грешки. След добра серия, германките намалиха резултата до 20:23, България все още води убедително. Българската блокада затвори втория гейм, прекрасна игра в защита на Мира Паскова доведе до 25-та точка за нашите момичета и победа във втория гейм - 25:21

Трети гейм (23:25):

Много трудно начало за "лъвиците" в третия гейм, Германия влезе в много добра серия още от първата точка и бързо събра преднина от 5:0, Елица Атанасийевич донесе първата точка за България, от там започна не лоша серия за нашите момичета - 2:5. Личеше си възход, "лъвиците" успяха да намалят преднината на Германия само до 2 точки - 4:6. И все пак Германия продължи уверено да разиграва топката и да поддържа тази разлика - 12:10. Момичетата на Лоренцо Мичели се събраха и дори стигнаха до равенството 14:14, а след успешна блокада обърнаха развоя на третия гейм - 15:14. Блокадата определено беше най-силното оръжие на нашите момичета и след още една такава, България поведе с 17:15. Няколко грешки на България обаче отново дадоха преднината на Германия - 20:19. Германия поведе чрез много бърза атака и забивка от Шьолцъл - 24:23 и геймбол.

Четвърти гейм (21:25):

Напълно противоположно начало на четвъртия гейм, като този път България поведе с голяма преднина и дори стигна до 4:1. А преднината на "лъвиците" стигна до 6:1, цели 5 точки преднина. Разликата продължи да се поддържа такава - 11:6. Това обаче се промени, след като "лъвиците" направиха лоша серия и Германия стигна само до 1 точка разлика - 12:13. Отново блокадата вършеше страхотна работа за българските волейболистки, а Елица Атансийевич направи нетипична за нея грешка при атака по диагонала, равенство 16:16. Нещата не изглеждаха добре за момичетата на Лоренцо Мичели, които започнаха да правят повече грешки, а Германия се възползва от колебливата игра на нашите и поведе с 21:16. Три поредни точки за "лъвиците" доведоха гейма до 21:23, но в следващото разиграване отсъстваше късмета за нашите волейболистки и резултата стана 21:24, три мачбола за Германия.

FT БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:3 (22:25, 25:21, 23:25, 21:25)