Женският национален отбор по волейбол на България загуби от Канада при резултат 1:3 (21:25, 27:25, 20:25, 15:25) в четвъртия си двубой от група С на световното първенство в Полша и Нидерландия. С тази загуба, България отпада от Световното първенство по волейбол.

Двубоят започна трудно за нашите волейболистки като в играта им се виждаше много напрежение и технически грешки. Отборът на Канада успя да затвори първия гейм без проблеми с 25:21. Във втория гейм "лъвиците" играха значително по-добре и показаха дух и желание, блестящи Мирослава Паскова и Елица Атанасийевич поведоха тима към победата в този гейм с 27:25. Добрите новини за българския национален отбор за жени приключиха тогава.

Третият гейм започна много лошо за нашите волейболистки и през цялото време Канада владееше развоя на тази ключова част от двубоя. Волейболистките на Шанън Уинзър затвориха гейма с 25:20. В последния четвърти гейм отново се видя една разколебана игра на българките, която не доведе до нищо хубаво, а само пълна доминация на Канада. Целият гейм вървя с пет точки преднина за Канада, а накрая те затвориха гейма и мача с 25:15.

Тази загуба с 1:3 не носи точки на България и те отпадат от Световното първенство в Нидерландия и Полша. Утре на "лъвиците" предстои двубой срещу последните - Казахстан, но тази среща няма да има никакво виляние върху класирането в групата.

Първи гейм (21:25):
Канадските волейболистки поведоха с 6:3 в началото на двубоя. Алекса Грей атакува технично за 9:5, а след десетата точка Лоренцо Миечли взе прекъсване за нашия отбор. Двубоят обаче се изравни, и токите започнаха да вървят една за една, като се стигна до резултат 16:16, а малко по-късно "лъвиците" успяха да изравнят 20:20, след като изоставаха с две точки. Разликата отново се отвори, а канадските волейболистки поведоха с 22:20. Нашите волейболистки не успяха да се справят с Канада в един гейм изпълнен с технически грешки и накрая преклониха глава в първия гейм с 21:25.

Втори гейм (27:25):
Вторият гейм започна доста по-добре за нашите волейболистки, които поведоха с 4:1, а след като в опита да спаси топка Мира Паскова влезе в полето на Канада, резултата бе 4:2 и сервис за Канада и Кира Ван Рик. Именно тя поведе отбора си в много добра серия и скоро Канада изравни 5:5. Момичетата на Шанън Уинзър обърнаха гейма и направиха резултата 9:11, но добра игра в защита на "лъвиците" донесе още един обрат в гейма, този път за нашите волейболистки - 12:11. Страхотна атака на Елица Атанасийевич по диагонала донесе 14-та точка за България, въпреки докосване от волейболистка на Канада. След това разликата се увеличи на три точки и България поведе с 15:12. Две поредни точки на Елица Атанасийевич дадоха преднина от три точки отново при 21:18. България имаше два геймбола при резултат 24:22, но изпусна и двата шанса да затвори гейма - 24:24. След няколко изпуснати геймбола, "лъвиците" все пак успяха да изравнят геймовете с 27:25.

Трети гейм (20:25):
Третият гейм започна лошо за "лъвиците", след като Канада поведе с 2:0, но нашите волейболистки показаха дух и стигнха до 2:3, а след атака на Канада в аут, се тигна и до равенство 4:4. Много грешки и хаос в полето на нашите доведоха до преднина от 4 точки за Канада и резултат 7:11. В този решаващ гейм обаче Канада изглежда много по-добре на игрището и стигна до 5 точки разлика - 12:17. Грешка на Алекса Грей остави "лъвиците" в гейма- 14:17. Канада имаше голяма преднина и стигна до цели пет шанса за затваряне на гейма при резултат 19:24. Волейболистките на Шанън Уинзър затвориха този гейм с резултат 25:20.

Четвърти гейм (15:25):
Равностойно начало на този ключов гейм, точките вървяха една за една, но Канада поведе се 3:2. Точка, която бе много спорна, защото малко преди сервиса на канадките се чу музика за видео оспорване. Нормално, Лоренцо Мичели и нашите волейболистки не бяха доволни от решението на съдията, а селекционерът на България дори получи жълт картон. България изостана с 4 точки, но след 3 поредни за "лъвиците" се върнахме в мача с 7:8. За жалост Канада поведе с цели пет точки и резултат 17:12. Грешка на Алекса Грей при опит за атака по диагонала даде минимален шанс за нашите волейболистки - 17:14.

FT БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 1:2 (21:25, 27:25, 20:25, 15:25)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Силвана Чаушева, Елица Атанасийевич, Мирослава Паскова, Нася Димитрова, Мира Тодорова - Мила Пашкулева-либеро
Селекционер ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ

КАНАДА: Бри Кинг, Кира Ван Рик, Алекса Грей, Хилъри Хоу, Дженифър Крос, Емили Маджлио - Ариел Палермо-либеро