Българският национален отбор по волейбол стартира с трудна, но сладка победа участието си във Волейболната лига на нациите. "Лъвовете" надиграха Китай с 3:2 (25:18; 18:25; 19:25; 25:17; 15:11) за 2 часа и 22 минути, макар на моменти да бяха доста колебливи на полето. Така българите започнаха успешно участието си в надпреварата, която в момента се провежда в китайския град Нинбо.

В събота от 11:00 часа България ще се изправи срещу САЩ, а в неделя отново от 11:00 часа е мачът на националите ни с Аржентина.

Дебют с националната фланелка пък направи централният блокировач Илия Петков, който изненадващо бе включен от Пламен Константинов в стартовия състав.

Двата тима започнаха двубоя равностойно. Определно сервисът бе ключов за състава на Пламен Костантинов в първия гейм. Първата спечелена точка в мача бе за България, след като българският селекционер оспори точка за Китай.

“Лъвовете” дръпнаха с 3:0 набързо след атаки на Боян Йорданов и Тодор Скримов и единична блокада на Илия Петков. Впоследствие Китай стигна до 5:5 след атака в аут на Розалин Пенчев.

Мачът продължи да върви точка за точка, но “лъвовете” все пак успяха да си осигурят преднина от 2 точки при първото техническо прекъсване.

При 9:7 след грешка при изпълнение на начален удар България успя да поведе с три точки. След прекрасни два сервиса на капитана на България Виктор Йосифов, преднината на трикольорите набъбна на 5 точки.

Българите успяха да задържат разликата от 4 точки до второто техническото прекъсване при 16:12.

Китайците намалиха разликата с лед пусната топка в центъра. Последва сервис в аут и блок на Йосифов, вследствие на което резултатът стана 18:13.

Домакините влязоха уверено във втория гейм и взеха първата точка след атака по диагонала. След грешно посрещане от наша страна и атака в аут, китайският тим се откъсна на три точки – 5:2.

България се добра до две точки след къса топка на Йорданов и аут от сервис на Китай, но първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:4 за домакините.

Разликата обаче започна да става все по-голяма, а Пламен Константинов направи първа смяна в отбора на България, заменяйки Розалин Пенчев с Валентин Братоев. Пламен Констанов

Домакините дръпнаха с 8 точки след грешка след дълго разиграванебдо 5:13. След отличен блок на Валентин Братоев и три перфектни сервиса на Тодор Скримов България обаче намали разликата на 3 точки.

След технична атака на Боян Йорданов и блок на Виктор Йосифов България стопи до две точките преднина за Китай.

Китай обаче основно дръпна с четири точки, но последва успешна атака на Николай Пенчев и 20:17. След атака в аут на Ники Пенчев обаче разликата в точките бе възобновена. Последва таймаут за Пламен Константинов, след което домакините с отлична блокада достигнаха до 2 точки за затваряне на гейма. При втория опит те затвориха гейма и изравниха резултата след 18:25.

Атаката от втора линия на Розалин Пенчев бе безкомпромисна и българите стигнаха до точка за гейм. Още при първата си възможност България затвори гейма след нова технична атака на Розалин Пенчев.

Третият гейм също започна доста оспорвано. След сервис на Скримов в мрежата и блок в аут китайците дръпнаха с 1:3, но българите успяха бързо да изравнят.

Мачът вървеше точка за точка, но след успешна атака в центъра Китай бе с точка преднина при първото техническо прекъсване. Домакините бяха все по-уверени и последва тежка серия за българите, като китайците направиха цели шест поредни точки.

Така при второто техническо спиране резултатът бе 10:16. Все пак "лъвовете" успяха да намалят разликата до 3 точки след атака на китайците в аут през центъра и хубав сервис на Йосифов и след това нова атака в аут.

Китай стигна до точка за гейм при 18:24, но първият опит да затвори гейма бе неуспешен след сервис в аут. Последва обаче нова добра атака на домакините през центъра и геймът приключи при 19:25.

Добро начало за България в четвъртата част. В игра се появиха разпределителят Георги Сеганов, централният блокировач Светослав Гоцев и диагоналът Николай Учиков, които без съмнение изиграха ключова роля в успешния завършек на гейма.

Първата точка дойде именно на сметката на “лъвовете”. Българите поведоха с 4:2 след атака на Учиков отдясно и добър блок на Розалин Пенчев. Така първото техническо прекъсване дойде при преднина от три точки за българите.

“Лъвовете” показаха отлична мотивация и си осигуриха предимство от шест точки след два сервиса в мрежата и грешка след сериозно неразбирателство в отбора на Китай.

След второто техническо прекъсване националите набързо си осигуриха стабилна преднина. Китайците направиха блок аут и грешна атака, което доведе до резултат 21:12 в полза на българите.

Възпитаниците на Пламен Константинов обаче загубиха концентрация в най-неподходящия момент  и позволиха на съперника да вземе три поредни точки. Въпреки това отличен Учиков по диагонала и две страхотни атаки на Розалин Пенчев донесоха успеха на българите в четвъртия гейм.

В петия гейм китайците малко по малко започнаха да допускат грешки, след като бяха притиснати от “лъвовете”. Сервис в аут и колеблива игра на Китай донесоха аванс от три точки за възпитаниците на Пламен Константинов.

Последва страхотна блокада на Светослав Гоцев след атака от втора линия на домакините, която доближи България до успеха с 11:7. Националите ни стигнаха до пет точки за мачбол след перфектен ас на Учиков и затвориха гейма и мача при 15:11.

Съставът на България: Георги Братоев, Илия Петков, Розалин Пенчев, Николай Пенчев, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров - либеро