България победи Австрия с 3:1 гейма (25:21, 20:25, 25:19, 25:22) в първия си двубой от квалификациите за класиране на Европейското първенство. В групата е още и съставът на домакините от Израел, а срещата с тях е в четвъртък.

Първата точка в първия гейм дойде в полза на България, след като Скримов отбеляза, но Австрия бързо изравни за 1:1. С хубава атака на Цветан Соколов България отново излезе напред с 1 точка - 2:1. С отлична игра в защита и нападение България съумя да увеличи разликата до 7:3, като седмата точка реализира Николай Къртев.

Постепенно момчетата на Силвано Пранди взеха превес и поведоха с 10:5, но австрийците постигнаха две поредни точки, за да намалят дистанцията до 7:10. Мартин Атанасов реализира 11-ата точка за българския тим. За съжаление Австрия се окопити и съумя да стигне до равенството - 11:11. България поведе с 12:11, но Австрия не се отказа и изравни - 12:12. Мачът се завърза и вървеше точка за точка - 13:13, а след това и 14:14, след като австрийците изравниха играта.

cev.eu
13 снимки

Австрия съумя да поведе за първи път в двубоя при 15:14, а след това с добра атака се стигна и до 16:14 в тяхна полза. Все пак българските волейболисти се окопитиха и изравниха до 17:17, а и поведоха с 18:17, което принуди селекционерът на Австрия да поиска прекъсване. След 20:20, резултатът премина през 21:21. С отлична атака на Мартин Атанасов резултатът стана 22:21 за България, а след отлична блокада резултатът стана 23:21. Скримов направи резултата 24:21, а след точка при сервис Скримов реализира последната точка за гейма - 25:21 и България поведе с 1:0 след 25 минути игра.

Втората част стартира с бърза размяна на точки между двете страни – 2:2. Прекрасна атака по диагонала на Мартин Атанасов донесе предимство за българите, но Австрия отговори със забивка от втора линия. Двете селекции продължиха да взимат сервиса на съперника, като стигнаха до равенство 9:9.

Последва двойна блокада срещу първо темпо от австрийците на Сеганов и Атанасов. Последва много елегантно отиграване от Атанас през тройна блокада, но флот-сервисът на Сеганов позволи на австрийците с лекота да организира своята атака - 12:13. Австрия изравни ерзултата за 15:15, но Алекс Грозданов много хитро наказа грешка на опонента за превес на "лъвовете". Къртев затрудни съперника от начален удар, но Ландхафер съумя да пробие нашата блокада. Сегаов игра през центъра, но блокът на австрийците се справи, а после Соколов също бе "хванат" и "орлите" покачиха на 18:16. Резултатът мина през 21:17 за Австрия след отлична игра на съперника при блокадата. Вторият гейм беше за Австрия, а резултатът - 25:20 за 24 минути игра.

В третия гейм България поведе с 5:3, а на сервис застана Алекс Грозданов, но сервисът му беше превъртян бързо. След грешка на австрийците резултатът стана 6:4 в полза на България. Цветан Соколов реализира седмата точка за българския тим. Резултатът продължи да се движи в полза на момчетата на Пранди - 8:6, 10:8, а 11-ата точка дойде след грешка на австрийците. Зачестиха грешките от страна и на двата отбора, а резултатът мина през серия от равенство - 13:13,14:14, 15:15. Последваха две поредни точки за България - 17:15, което предизвика прекъсване от лагера на съперника.

След чудесно организирана блокада и последвала грешка от австрийците, България дръпна с 5 точки преднина - 23:18, а в крайна сметка "лъвовете"  взеха гейма с 25:19 за 24 минути.

В четвъртата част Австрия тръгна по-добре и поведе с 4:2. Постепенно България изравни играта и се стигна до равенство - 8:8. Грозданов и Соколов направиха отлична блокада и резултатът стана 10:10. Геймът беше доста равностоен - 15:15. След като застана на сервис Аспарухов се развихри и България поведе със 17:15. След взетото прекъсване Австрия се съвзе и поведе с 18:17, а след това и с 20:19. С отлична атака на Грозданов България поведе с 21:20, но след грешка от начален удар се стигна до ново равенство - 21:21.

Цветан Соколов направи 22-ата точка за България след отлично посрещане на Аспарухов, а Алекс Грозданов постигна 23-ата точка за "лъвовете". С отлична атака в края България спечели и четвъртия гейм с 25:22, а с това и мача.

Със 17 точки завърши Цветан Соколов, а Алекс Грозданов добави 15 за успеха.

Съставът на България - Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Николай Къртев и Владимир Иванов-либеро.