Националният тим на България по волейбол за мъже загуби с 1:3 /14:25, 20:25, 25:23, 21:25/ от подмладения тим на Италия в третия си мач от уикенда във Варна в Лигата на нациите. Така България записа победа и две поражения в Двореца на културата и спорта след като надви Австралия, но загуби от Япония и Италия.

С това поражение, воденият от Силвано Пранди тим вече е с 3 победи и 6 загуби в турнира, като остава на 12-а позиция. Италианците пък са трети, като постигнаха седма победа, а имат и две загуби.

България започна сковано двубоя и позволи съперникът да вземе аванс още в ранна фаза на първия гейм. Италианците поведофа с 15:9, а до края на гейма поддържаха комфортен аванс до 25:14. Националите продължиха да допускат грешки и във втоприя гейм, макар да не позволиха на Италия да се откъсне толкова рано. Гостите обаче излязоха крачка напред при 19:17 и успяха да затворят гейма при 25:20.

В третия гейм българите подобриха посрещането и атаката си. Воденият от Силвано Пранди тим поведе с 19:18, а по-късно с 23:22, което позволи на България да спечели частта с 25:23 точки и да намали на 1:2 гейма. България показа по-добра игра и в четвъртата част, но италианците поведоха с 4 точки в средата на гейма и задържаха аванса си до края, въпреки опитите на родните национали да стигнат до изравняване и евентуално обрат.

Следващият турнир за националите е в Бразилия от 21 до 23 юни, където България ще играе с домакините, Русия и Германия.

Вижте развитието на двубоя!

Първи гейм - 14:25

Българският тим стартира добре и поведе с 3:1 точки. Италианците обаче изравниха за 4:4, а впоследствие поведоха при 6:5 точки. Гостите успяха да вземат 3 точки аванс при 11:8 след добра блокада при атака на Цветан Соколов. Разликата скочи до 6 при 15:9 за Италия. Успешна атака на Розалин Панчев намали пасива ни. Италианците поддържаха аванс от 5-6 точки, а преднината им достигна 7 точки при 19:12 и 8 при 21:13 след нова грешка на националите в атака. Поредна неуспешна атака доведе пасива на България до 9 точки при 22:13. Разликата удари 11 точки при 24:13 и Италия спечели първия гейм с 25:14 точки.

Втори гейм - 20:25

Италия поведе с 3:1 в началото на втората част на двубоя в Двореца на културата и спорта. Националите намалиха до 4:4, но гостите бързо пак излязоха крачка напред. Грешка на италианците обаче даде шанс на България да поведе при 6:5. Успешна атака на Цветан Соколов запази аванса на националите при 8:7 точки. Играта продължи досто оспорвано и Италия взе аванс за 12:11, но пък България обърна до 13:12. Мартин Атаносов завърши добра атака за националния ни тим, който поведе с 15:14. Грешка на българите донесе аванс от 2 точки за съперника - 19:17 и после 4 при 22:18. Италианците затвориха спокойно втория гейм с 25:20 точки.

Трети гейм - 25:23

България взе крехък аванс на старта на третия гейм с 2:1 и 3:2. Геймът отново стартира точка за точка в ранната си фаза, като националите имаха аванс от 7:6 след умело отиграване на Соколов. Пак Цветан Соколов успя да завърши ефективна атака за България и преднината стана 2 точки - 8:6. Гостите изравниха при 9:9 и обърнаха за 10:9 в своя полза, но последва нов обрат за България и аванс от 12:11 за нашите. Технично отиграване на Николай Пенчев не позволи на италианците да се откъснат и България изравни за 15:15. Италия взе 2 точки аванс при 17:15 и по-късно с 18:16. С добри изяви на Сеганов и Соколов България пак излезе напред в резултата при 19:18. Националите имаха аванс при 20:19, но след страхотно разиграване гостите изравниха за 20:20, а след това и за 21:21.

След равенство 22:22, отлични изяви за българите в защита доведоха резултата до 23:22 в полза на родния състав. Добър сервис на Георги Сеганов затрудни италианците и България поведе с 24:22 и затвори гейма при 25:23, намалявайки резултата на 1:2 гейма.

Четвърти гейм

България поведе с 3:1 точки, а италианците изравниха. Резултатът отново вървеше точка за точка, като италианците водеха при 7:6 и 9:7. Гостите дръппаха с 12:9, но с успешна атака на Мартин Атанасов, България намали. Преднината на италианците стигна 4 точки при 14:10 и се запази до 16:12. Тодор Скримов намали за България и после затрудни италианците със сервис, но те успяха пак да вземат точката. Разликата в полза на Италия достигна 5 точки при 18:13. При 19:15, Цветан Соколов изпълни добър сервис и затрудни италианците, но с атака по блокадата гостите поведоха с 20:15, а след това и с 22:17. В крайна сметка Италия спечели гейма с 25:21 точки, а с това и мача с 3:1 гейма.

Среща от турнира във Варна от волейболната Лига на нациите при мъжете:

България: Георги Братоев 2 т., Мартин Атанасов 9 т., Розалин Пенчев 2 т., Теодор Тодоров 1 т., Цветан Соколов 23 т., Алекс Грозданов 11 т. и либеро Петър Каракашев /Николай Пенчев 2 т., Георги Сеганов 1 т., Светослав Гоцев 5 т., Тодор Скримов/

Италия: Давиде Канделаро 12 т., Симоне Джанели 3 т., Матео Пиано 4 т., Олег Антонов 12 т., Даниеле Лавия 8 т., Джулиано Пинали 17 т. и либеро Фабио Баласо /Симоне Анзани 3 т., Джакомо Рафаели, Рикардо Сбертоли, Оресто Кавуто 1 т., Роберто Русо/

Радо Стойчев: В момента нямаме аргументи да играем на Олимпиада

Стартовите състави

България: Георги Братоев, Цветан Соколов,  Мартин Атанасов, Розалин Пенчев, Теодор Тодоров, Алекс Грозданов, либеро - Петър Каракашев

Старши треньор: Силвано Пранди

Италия: Симоне Джанели, Давиде Канделаро, Олег Антонов, Даниеле Лавия, Матео Пиано, Джулио Пинали, либеро - Фабио Баласо

Старши треньор: Джанлоренцо  Бленджини