Холандия се класира за финала на Европейското първенство по волейбол при жените след драматична победа над домакина Азербайджан с 3:2 (20:25, 25:19, 25:19, 25:27, 15:12) след повече от два часа игра.

Най-резултатна за победителите стана Ане Буийс с 33 точки, а нейната съотобрничка Лонеке Сльотиес добави още 25 точки. За азербайджанския тим Наталия Мамадова се отличи с 16 точки.  Домакините започнаха силно, повеждайки с 1:0. След това "оранжевите", направиха обрат до 2:1 след два пъти по 25:19.

Азерките се добраха до трайбрек, печелейки трудно с 27:25 в четвъртата част.  В петата част холандките взеха солидна преднина и я поддържаха до самия край, като показаха, че желаят победата много повече от своя противник.

В мача за титлата в неделя Холандия ще се изправи срещу Сърбия. Сръбкините победиха лесно с 3:0 (25:17, 25:12, 25:21) срещу Турция за само 78 минути на полето. Най-резултатна да сръбския тим стана Тияна Бошкович с 23 точки. Гьозде Кирдар се отличи с 14 точки за тима на Турция, който на четвъртфиналите детронира шампиона от 2015 година Русия./БТА