Българският национален отбор по волейбол постигна знаменит обрат и победи с 3:2 гейма (21:25, 15:25, 25:22, 27:25, 15:13) над Русия насред Казан в мач от Световната лига!

Момчетата на Пламен Константинов бяха разочаровали в първите си два мача от турнира в Казан, в които загубиха с 0:3 от Франция и 2:3 от Аржентина.

Началото на мача срещу руснаците отново говореше за предстояща разочароваща загуба, след като домакините се справиха без проблеми в първите два гейма и водеха в началото на третия.

Оттам обаче започна големият обрат - българите заиграха перфектно на посрещане и много по-съсредоточено в атака, а в същото време подобриха и началния си удар, което им носеше много повече лесни точки.

Така с много желание волейболните ни асове успяха да вкарат мача в тайбрек, в който надделяха над големия фаворит и може би доста изненадващо стигнаха до първата си победа в тазгодишното издание на Световната лига.

Най-резултатен за победата бе Цветан Соколов с 21 точки. Влезлият по перфектен начин като резерва Розалин Пенчев се отчете с 14, 11 направи Тодор Скримов, а центровете Виктор Йосифов и Николай Николов също бяха много ефективни с по 10.

За Русия най-много точки реализира Максим Жигалов - 17, а по 12 реализираха Денис Бирюков и Егор Клюка.

Ето и как се разви мачът:

Русия - България 2:2 (25:21 25:15, 22:25, 25:27, 13:15)

Титулярният състав на България: Тодор Скримов, Теодор Тодоров, Валентин Братоев, Николай Пенчев, Николай Николов, Цветан Соколов и либеро Теодор Салпаров.

Мачът започна ужасно за българите, които набързо си осигуриха голям пасив при 1:7. Леко отпускане на руснаците и подобрена игра на освободения от напрежението български отбор доведе до намаляване на разликата при 10:14.

Второто техническо прекъсване дойде при 11:16, но България се доближи максимално при 14:16 след хубав сервис на Скримов за 13-ата точка и единичен блок на Братоев срещу Жигалов на следващата.

Домакините обаче не позволиха  на съперника да се надява на нещо повече в първия гейм, завършил с 25:21.

Във втория гейм ситуацията на полето определено не се промени в положителна насока, България продължи да изпитва затруднения в посрещане, блок и атака, Русия набързо поведе и в крайна сметка закономерно постигна успех с 25:15.

И третият гейм започна по-добре за руснаците, които при преднина от 4 точки малко преди второто техническо прекъсване изглеждаха много близо до победата.

Серия от сервис на Розалин Пенчев обаче приближи "лъвовете" до 14:15. Първото равенство дойде за 20:20, а добрият сервис на Николай Николов, гарниран с отлична игра в защита доведе до 22:20 и таймаут за съперника. Блокада на Цветан Соколов направи 23:20, а краят на гейма дойде при 25:22.

Добрата игра в края на третия гейм повлия и на началото на четвъртия, което бе в полза на България.

На първото техническо прекъсване резултатът бе 8:5 за родните асове, а авансът продължи да се държи в рамките на 3-4 точки до 21:18, след което серия от сервис на Влков доведе до 21:21.

Русия дори поведе с 23:22, но при 23:23 филето на мрежата бе на страната на България и помогна затова след своя сервис Виктор Йосифов да постигне ас за 24:23. След няколко пропуснати сетбола, Тодор Скримов успя да донесе решителната точка за 27:25 от сервис и да вкара мача в тайбрек.

И решителната част започна добре за българите, които в тези моменти определено бяха по-уверени на полето. С блокада те стигнаха до 5:3, но пък съперникът на свой ред направи три поредни точки.

България отново бе с едни гърди напред след флот сервис на Соколов, който затрудни посрещането и допринесе за поредната блокада на Розалин Пенчев за 13:12.

Добра защита и умела игра на мрежата на Виктор Йосифов донесоха 14:12, а вторият мачбол бе реализиран за 15:13.

състави:
Русия: Дмитрий Ковальов 3, Максим Жигалов 17, Егор Клюка 12, Денис Бирюков 12, Иля Власов 10, Илияс Куркаев 9 - Роман Мартинюк-либеро (Павел Панков, Дмитрий Волков 8)
България: Георги Братоев 1, Цветан Соколов 21, Николай Пенчев 3, Тодор Скримов 11, Николай Николов 10, Теодор Тодоров 1 - Теодор Салпаров-либеро (Розалин Пенчев 14, Владислав Иванов, Георги Сеганов 1, Виктор Йосифов 10)