Националният отбор по волейбол на България за девойки под 16 години отстъпи на Русия с 2:3 (25:17, 21:25, 25:22, 21:25, 11:15) във втория полуфинал от Европейското първенство в София и Самоков, който се проведе в столичната зала "Христо Ботев"

С това родните представителки не успяха да се класират за финал в надпреварата, на която България е домакин

Българският отбор поведе с 2:1 гейма, но  геймовете, но допусна изравняване, като се достигна до решителен тейбрек. В петата част руските волейболистки показаха повече характер и допуснаха по-малко грешки в решителните моменти, за да ликуват с победата.

Като цяло двата отбора си размениха по сериозно количество асове - 15 за България срещу 11 за Русия. На блокада обаче младите представителки на „сборная“ имаха преимущество с 9 точки срещу 4.

Най-резултатна за България бе Александра Георгиева, която завърши с 24 точки (2 аса, 1 блокада, 46 % в атака). За Русия Татяна Кадочкина отбеляза 22 (2 аса, 1 блокада, 37 % в нападение).

В първия полуфинал от турнира Италия победи категорично Беларус с 3:0  (25:13, 25:6, 25:12

Така на 29 юли, българските момичета ще срещнат Беларус в спор за бронзовите медали, като мачът е от 15:30 ч. След това от 18:00 ч е финалният двубой за титлата, който ще противопостави Италия и Русия.

Преди това са мачовете за разпределение на местата от пето до осмо в крайното класиране. За седмо място Румъния среща Гърция, като мачът е от 10:00 ч. За пета позиция Холандия играе с Турция от 12:30 ч. и Русия.