Българска федерация по волейбол бе одобрена от Европейската конфедерация - CEV за домакинство на две квалификации за Европейските първенства през 2017 година при подрастващите. Нашата страна получи правото да организира предварителна група G от квалификация за юноши под 19 години и предварителна група Н от квалификация за девойки под 18 години.

Интересното в случая, е че двата турнира ще се проведат едновременно, като мачовете ще се играят от 12 до 15 януари 2017 година в столичната зала "Христо Ботев". Предвижда се по три мача на ден, като ще се редуват два мъжки и един женски и два женски и един мъжки двубои в дните на надпреварата, съобщи официалният сайт на българската федерация по волейбол.

При юношите под 19 години съперници на България в предварителна група G са още Дания, Грузия и Беларус. Общо осем предварителнигрупи по четири тима влизат в борба за класиране на финалите.

Европейското първенство ще се проведе от 22 до 30 април в Унгария и Словакия, като тези две страни се класират директно. Така за Евроволей директни квоти взимат само първенците в осемте предварителни групи в европейските квалификации, плюс най-добрите два тима, заели второ място.

При девойките под 18 години съперници на България в група Н са още Белгия, Швейцария и Австрия. Също осем предварителни групи по четири тима започват борбата.

Европейското първенство 2017 ще се проведе в Армен (Холандия), като холандките се класират като домакини. Така директни квоти за финалите взимат победителите в отделните квалификации, плюс трите най-добри тима, заели второ място в групите.