Зенит Казан на Теодор Салпаров и Боливар (Аржентина) с Тодор Алексиев се класираха за полуфиналите на световното клубно първенство по волейбол за мъже в Бетим, Бразилия, след като спечелиха последните си мачове от груповата фаза.

Те ще се изправят съответно срещу Тренто (Италия) и шампионите от Сада Крузейро (Бразилия), а Николай Учиков и неговите съотборници УПСН Сан Хуан (Аржентина) ще стягат багажа, след като завършиха трети в група "Б" на турнира.

Зенит спечели решаващия мач за второто място в група "А" срещу Тайчун (Тайван) с категоричното 3:0 (25:22, 25:16, 25:17), но Салпаров не взе участие в срещата. Европейските шампиони изоставаха в мача само в началото на първата част, но това не продължи отвъд десетата точка в полза на тайванците. В крайна сметка Зенит увеличи силата на сервисите и това даде резултат, а в 20 часа българско време днес руският клуб ще се изправи срещу Тренто в първия полуфинален мач.

Очаквайки лесна победа, Владимир Алекно направи две промени в състава си за мача срещу Тайчун. Той даде почивка на своето титулярно либеро Салпаров и пусна в игра за първи път на турнира Алексей Вербов. а Александър Бутко беше заменен от Игор Кобзар. Над всички в срещата пък беше Максим Михайлов, който завърши с 15 точки при три директно от сервис и две на блокада.

Боливар ще играе за втори път във финалната четворка на световното клубно първенство, след като победи с 3:1 (18:25, 25:19, 25:19, 25:22) Минас (Бразилия) и зае второ място в група "Б" зад Тренто. Тодор Алексиев игра във всичките четири гейма като титуляр и завърши с 11 точки, две от които от сервис, докато за аржентинския клуб най-резултатен с 13 пункта беше Пабло Крер.

Боливар се класира на полуфиналите благодарение на победата на Тренто с 3:0 (26:24, 25:19, 25:23) срещу УПСН Сан Хуан, за който Николай Учиков завърши с 13 точки и четири повече от втория в тази класация Николас Ласо.

Световно клубно първенство по волейбол за мъже в Бетим, Бразилия, мачове от груповата фаза:

група "А":
Зенит Казан (Русия) - Тайчун (Тайван) 3:0 (25:22, 25:16, 25:17)

1. Сада Крузейро (Бразилия) 3 3 0 9:1 9 точки
2. Зенит Казан (Русия) 3 2 1 7:3 6
3. Тайчун Банк (Тайван) 3 1 2 3:7 3
4. Талаеа Ел-Гейш (Египет) 3 0 3 1:9 0

група "Б":
УПСН Сан Хуан (Аржентина) - Тренто (Италия) 0:3 (24:26, 19:25, 23:25)
Боливар (Аржентина) - Минас (Бразилия) 3:1 (18:25, 25:19, 25:19, 25:22)

1. Тренто (Италия) 3 3 0 9:1 9 точки
2. Боливар (Аржентина) 3 2 1 7:5 6
3. УПСН Сан Хуан (Аржентина) 3 1:2 4:6 3
4. Минас (Бразилия) 3 0:3 1:9 0