Олимпийският вицешампион Италия стартира успешно Европейското първенство по волейбол за мъже. Играчите на Джанлоренцо Бленджини бяха повече от убедителни срещу Португалия и спечлиха напълно заслужено с 3:0 гейма, в отделните части 25:21, 25:10, 25:22 в първия си мач от предварителната Група А, в която е и България. Най-полезен за италианците беше капитанът на тима Иван Зайцев с 18 точки (1 блок, 2 аса и 71% ефективност в атака). Османи Хуанторена и Матео Пиано пък добавиха по 8 точки за победата. За португалците Лоуренсо Мартинс реализира 14 точки.

Утре, 13 септември, Зайцев и компания ще играят срещу Гърция, която по-рано днес беше сразена от България 3:0 гейма. Мачът е от 21:45 часа българско време. Португалия пък ще почива.

В същото време настоящият европейски шампион при мъжете Русия започна с победа защитата на титлата си на Евроволей 2019. Волейболистите на "Сборная" надделяха над Турция с 3:1 гейма, в отделните части 25:13, 23:25, 25:17, 25:15 в първата си среща от предварителна Група С. Най-полезен за Русия беше Дмитрий Волков с 16 точки (2 блока, 4 аса, 59% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане.)  За успеха допринесоха и Максим Михайлов с 2 блока, 1 ас и 42% ефективност в атака и Егор Клюка с 2 аса, 52% ефективност в атака и 57% позитивно посрещане. Двамата добавиха и по 13 точки. За турците Адис Лагумджия завърши с най-много точки - 15.

Утре тимът на „Сборная“ ще играе срещу Беларус. Мачът ще бъде от 21:30 часа българско време. Преди това, от 18:30 часа, турците ще излязат срещу отборът на Северна Македония, който тази вечер отстъпи на Финландия със същия резултат - 1:3 гейма.