България отпадна на осминафиналите на Европейското първенство по волейбол след загуба от Словения с 1:3 гейма. Нашите момчета тръгнаха силно и спечелиха първия гейм с 27:25. Следващите три гейма обаче момчетата на Силвано Пранди бяха неузнаваеми и направиха прекалено много грешки и това ни коства мача, като загубихме геймовете, съответно на 17, 16 и отново на 17 точки.

Срещата се игра пред над 11 000 зрители в “Арена Стожице” в Любляна. За Словения това бе първа победа срещу България, като до тази вечер двата тима се бяха срещали 3 пъти и всички завършваха с успех по 3:0 за българските национали. На 1/4-финалите словенците ще се изправят в Любляна срещу шампиона от 2017 година Русия, който разби Гърция с 3:0, в отделните части - 25:16, 25:15, 25:16.

Стартови състави:

Словения: Деян Винчич, Митя Гаспарини, Тине Урнаут, Клемен Чебул, Ален Пайенк, Яна Кожамерник - Яни Ковачич-либеро

Старши треньор: Алберто Джулиани

България: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро

Старши треньор: Силвано Пранди

СЛОВЕНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (25:27, 25:17, 25:16, 25:17)

Четвърти гейм (25 мин):

Два поредни аса и 3:0 за Словения. Таймаут за Силвано Пранди. Неубедително посрещане на Пенчев, което довежда резултата до 5:1. Сервис на Соколов в мрежата - 6:3. Докосване на мрежата от Атанасов - 7:3. Успешна атака на Соколов за 8:4. Атака по правата на Чебул - 12:8. Блокада на Теодор Тодоров и Соколов за 12:9. Ас на Чебул и 14:9. Прекъсване за Пранди. Теодор Тодоров с успешна атака през центъра за 14:10. Двойна блокада при атака на Соколов увеличи аванса на 17:10. Домакините продължиха да определят темпото на полето, докато българите направиха и няколко непредизвикани грешки. След атака на Тончек Щерн резултатът стана 25:17 и 3:1 гейма в мача.

Трети гейм (25 мин):

Успешна атака на Урнаут за 2:1. Мартин Атанасов атакува по блокадата - 2:2. Пусната топка от Сеганов за 3:3. Аут на Атанасов - 4:3. Атака на Гоцев през центъра за 6:6. Тройна блокада срещу Соколов за 10:8. Блокаут на Соколов - 10:9. Атака по диагонала на Атанасов за 11:10. Пенчев с успешна атака за 14:12. Цветан Соколов атакува отново в аут - 12:16. Силвано Пранди взе прекъсване. Словения поведе с 18:12. Силвано Пранди извади Цветан Соколов и пусна в игра Венелин Кадънков, който още при първата си атака атакува в аут - 12:19. Словения поведе с цели 8 точки при 20:12, след като Венелин Кадънков не можа да достигне до вдигнатата топка. Силвано Пранди взе второто си прекъсване в гейма. Ян Кожамерник със сервис в мрежата - 13:20. Светослав Гоцев атакува в мрежата - 14:22. Мартин Атанасов намали до 16:22. Светослав Гоцев сгреши началния удар - 15:23. Тине Урнаут изведе Словения до геймбол - 24:15. Домакините затвориха третия гейм - 25:16.

Втори гейм (26 мин):

България поведе в началото на втората част с 3:1 след блокаут на Цветан Соколов. Ас на Мартин Атанасов и 5:1. Блокада на Николай Пенчев и 6:2. Последваха 5 поредни точки за домакините и Словения поведе със 7:6 след блок на Деян Винчич. Клемен Чебул направи 8:6. Георги Петров замени Мартин Атанасов. Ас на Клемен Чебъл и двойна блокада срещу атака на Цветан Соколов доведе резултата до 10:6 за домакините Пранди взе прекъсване. Блокада на Йосифов - 12:8. Сервис в аут за 15:9. Блокаут и 16:9. Удар по блокадата на Соколов - 16:10. Неуспешна атака по блока на Соколов - 19:10. Николай Пенчев намали до 14:22. Виктор Йосифов би сервис в мрежата и Словения стигна до геймбол при 24:16. Тончек Щерн реализира последната точка във втолия гейм за 25:17 за Словения. Прекалено много грешки доведоха до равенство в геймовете.

Първи гейм (32 мин):

Първата точка е за България след задържана топка. Ян Кожамерник изравни при 4:4. Единична блокада на Митя Гаспарини дава преднина на домакините. Две поредни точки от атака на Цветан Соколов и България отново поведе със 7:6. Нова атака на Цветан Соколов срещу тройна блокада и 8:7. Словенците пак успяха да поведат при 10:9. Блокаут на Цветан Соколов - 12:13. При 14:16 Николай Пенчев влезе на полето. Ален Пайенк реализира веднага атака през центъра и Словения дръпна с 3 точки при 17:14. Стигна се до изравянавне на точките при 24:24. Ас на Атанасов и 26:25 за България. Докосване на мрежата от страна на волейболист на Словения и геймът приключва - 1:0 за България!