Руският Зенит Казан спечели за пръв път световното клубно първенство по волейбол. Във финала в Краков Зенит се наложи с 3:0 (27:25, 25:22, 25:22) над италианския Кучине Лубе Чивитанова.

За Лубе Чивитанова цял мач игра българският диагонал Цветан Соколов, който завърши срещата с 14 точки, а срещата се превърна в персонален дуел между бившите кубински национали Вилфредо Леон (Зенит) и Османи Хуанторена (Лубе).

Италианският тим бе много близо до спечелването на първия гейм, след като водеше с 24:23, но допусна обрат, което даде преднина на Зенит.

Втората част започна с две последователни точки за Лубе, но постепенно в хода на гейма Зенит успя да изравни, а в края му и да поведе, за спечели и него след 25:22.

В третия гейм двата отбора отново играха точка за точка, като водачествното се сменяше често. При резултат 17:16 в полза на Лубе руските волейболисти успяха да реализират 4 поредни точки, за да поведат с 20:17, което им позволи да вземат и третия гейм, а с него и мача и титлата в турнира.

Най-резултатен за победителите от Зенит бе Вилфредо Леон с 19 точки. За Лубе с 22 точки приключи Османи Хуанторена./БТА