Отборът на Бразилия надигра Полша с 3:2 гейма в дербито на върха в Световната купа по волейбол, която се провежда в Япония – в отделните части (19:25, 25:23, 25:19, 16:25, 15-:1) в двубой, игран в Хирошима.

Световните шампиони дръпнаха в резултата след по-добра игра в първия гейм, но Селесао измъкна втората част, за да възстанови равенството. Това даде допълнително самочувствие на олимпийските шампиони, които обърнаха изцяло развоя на събитията на полето и след 25-19 се доближиха на гейм от крайния успех. "Дружина полска" обаче не бяха казали последната си дума и вкараха сблъсъка в решителен тайбрек, където възпитаниците на Ренан дел Зото се оказаха по-солидни и триумфираха за девети последователен път в надпреварата.

Това пък беше втора загуба за играчите на Витал Хайнен. Бразилия приключват турнира без поражение и  26 точки в актива си. Въпреки че имаха предимство при блокадите и сервиса – 13-5 при блокадите и 8-3 аса, поляците не успяха да компенсират разликите в атаката – 63 на 50 за Бразилия. Най-резултатен за Селесао бе Алан Соуза с 27 точки (26 от атака и 1 от блокада), а Йоанди Леал добави 21 (17 от атака, 2 от блокада и 2 от сервис). За поляците по 17 реализираха Мачей Музай и Вилфредо Леон. Интересното е, че Бартош Курек бе оставен извън състава по необяснима причина.

В останалите срещи от деня победи постигнаха Аржентина (3-1 с Русия), Канада (3-2 с Италия), САЩ (3-0 с Австралия) и Тунис (3-1 с Египет). Утре Бразилия ще търси десети пореден успех срещу домакина Япония, докато Полша се изправя срещу Канада. /БГНЕС