Националниият отбор на България по волейбол отстъпи с 1:3 гейма (20:25; 25:16; 18:25; 18:25) от този на Аржентина в първи двубой за двата тима от четвъртия кръг на турнира Лигата на нациите в Римини, Италия.

„Лъвовете“ не успяха да стигнат до третата си победа в турнира, след като миналата седмица записаха, по драматичен начин, втория си успех над Нидерландия с 3:2 гейма. Днес възпитаниците на Силвано Пранди опитаха да се противопоставят максимално на "гаучосите", но по-големия опит в отбора на южноамериканците им донесе успеха. След тази среща България заема 14-ата позиция във временното класиране със 7 точки след 2 победи и 8 загуби.

България започна със стартов състав Георги Сеганов, Радослав Парапунов, Светослав Иванов, Николай Колев, Аспарух Аспарухов, Стефан Чавдаров и либерото Владислав Иванов, а като резерви се включиха Мартин Атанасов и Денис Карягин. Най-резултатен за България беше Мартин Атанасов с 14 точки, а с точка по-малко се отличи Радослав Парапунов.

Факундо Конте завърши с 12 точки, докато съотборникът му Бруно Лима отбеляза 16 точки.

В сряда (16.06) България играе със Сърбия, докато в четвъртък (17.06) среща Русия.

ПЪРВИ ГЕЙМ (20:25):

България тръгна уверено в първия гейм и успя да дръпне с 3:1 точки. Аржентина обаче съумя да изравни до 3:3. Последваха нови две точки за нашите, а след това ново изравняване при 5:5. "Лъвовете" дръпнаха със 7:5 след това, но първото техническо прекъсване дойде при аванс за южноамериканците - 8:7.

Двата тима продължиха да играят точка за точка в следавщите разигравания, но изненадващ срив при нашите позволи на аржентинците да дръпнат с 14:9, а след това и 15:11. Хубава игра на блокада за Сеганов за 15:12. Грешка от сервис обаче даде на Аржентина преднина от 16:12 при втората пауза.

Аржентинците дръпнаха с 18:13, но последва хубава атака на Станислав Иванов и 14:18. Добра игра на блокада на Стефан Чавдаров за 15:18. Грешка от сервис на Парапунов – 14:19. Поредна блокада на България срещу Бруно Лима и 16:19. Грешка от сервис на „гаучосите“ за 17:21. Силвано Пранди взе прекъсване за България при 17:22. Игра по блокадата на Парапунов и първият геймбол е спасен – 20:24. В крайна сметка първият гейм отиде в актива на „гаучосите“ – 25:20.

ВТОРИ ГЕЙМ (25:16):

България дръпна бързо с 3:11 в началото на втората част. Ас на Мартин Атанасов за 4:1. Успешна блокада на Парапунов и 5:1. Аут след сервиса на Атанасов – 5:2. Ас на Лима – 3:5. Грешка на Лима от нов сервис – 6:3. Успешна атака през центъра на Де Чеко за 4:6. Хубава атака на Светослав  Иванов и 7:4. Успешна атака на Сеганов и 8:4 при първата техническа пауза.

Лосер затрудни нашите със сервиса си и Аржнтина намали до 6:8. Парапунов с успешна атака от втора линия по правата за 9:6. Едно от най-дългите разигравания завърши с блокаут на Атанасов и 10:7. Нова точка на Атанасов за 12:7. Успешна атака на Лима не остави шансове на Атанасов – 8:12. Отново чудесна игра на Атанасов при мрежата и нова точка за България – 14:8. Николас Ласо игра по пръстите на нашата блокада за 9:14. Поредна точка на Атанасов и 15:9. Последва бомбен сервис на Мартин Атанасов, който затрудни аржентинците. Последва добра игра на нашето либеро, който комбинира със Стефан Чавдаров, който завърши успешно атаката за 16:9 при втората пауза.

Тройна българска блокада срещу Ласо и 17:9. Успешна игра по аржентинската блокада на Светослав Иванов за 19:10. Мощна атака от пайп по разкъсаната аржентинска блокада на Мартин Атанасов и 20:11. Мендес взе прекъсване за Аржентина. Грешка на Лосер от сервис и 21:12 за България. Великолепно разиграване между Сеганов и Николай Колев донесе нова точка за „лъвовете“ 22:13. Атака в аут на Соле донесе геймбол за България – 24:14. Грешка на Сеганов от сервис – 15:24. Бомбена атака от зона 4 на Парапунов и България спечели втория гейм с 25:16 и изравни резултата.

ТРЕТИ ГЕЙМ (18:25):

"Трикольорите" тръгнаха успешно и в третия гейм, след като поведоха с 3:0, а след това и с 4:1 точки. Аржентина успя да скъси изостването си до 5:6. Сеганов игра с Колев, който завърши успешно атаката - 7:5. Грешка на Лима и 8:5 за България при първото техническо прекъсване.

Паласиос игра ,спешно по пръстите на тройната българска за 6:8.Ас на Паласиос донесе равенство при 8:8, а прекъсване взе Силвано Пранди. Успешна игра на Атанасов и 9:8. Нова атака по правата Мартин Атанасов и 10:9. Грешка на Сеганов от сервис и ново изравняване от 10:10. Успешна атака на Стефан Чавдаров за 11:10. Ас на Атанасов за 12:10. Сервис в мрежата на Мартин и 11:12. Грешка от сервис на "гаучосите" и нова преднина от 13:12 за "лъвовете". Успешна атака на Парапунов за 14:13, но последва негова грешка от сервис за 14:14. Успешна блокада на Сеганов и Колев - 15:14. Задържана топка от Мартин Атанасов и Аржентина имаше преднина от 16:15 при второто техническо прекъсване.

Последва обаче нов спад в играта на българите. Успешна атака на Конте и 17:15 за "гаучосите". Блокаут на Конте за 18:15 и Пранди взе таймаут. Атака в аут на Парапунов - 19:15. Денис Карягин се появи в игра, а след това Атанасов намали до 16:19 след блокаут. Нколай Къртев също се появи в игра. За съжаление българите изпуснаха инициативата и се стигна до 21:16 за аржентинците след ас на Лосер. Тройна блокада срещу нашите донесе геймбол за Аржентина. Успешна атака на Карягин - 18:24. Все пак геймът бе за "гаучосите" - 25:18.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ (18:25):

Четвъртата част стартира равностойно, като и двата отбора играеха точка за точка. Аржентина дръпна с 5:3, но добра атака на Колев намали - 4:5. Успешна атака на Бруно Лима - 6:4. Парапунов с успешна атака по правата за 5:7. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 за Аржентина.

"Гаучосите" обаче дръпнаха сериозно с 10:6 след паузата. Блокаут на Карягин за 7:11. Грешка от сервис на Атанасов и 12:7. Аржентинците поддържаха разлика от около три-четири точки и втората пауза дойде при резултат от 16:12 за южноамериканците.

Аржентина продължи с по-добрите си изяви и дръпна с 18:14. Добра атака на Светослав Иванов за 15:18. Отлична атака на Де Чеко за 19:15. Карягин пусна топката в половината на Аржентина, но съдията взе скандално решение да отсъди точката за "гаучосите", тъй като, според него, нашият диаганол е задържал топката - 20:16. Успешна атака на Светослав Иванов - 17:21. Пранди взе прекъсване при 22:17 за Аржентина. Прекрасна прехвърляща топка от Де Чеко - 23:17. Ас на Лима и мачбол за аржентинците - 24:17. Топка в аут - 18:25. Блокаут за Аржентина  - 25:18 и южноамериканците печелят мача с 3:1 гейма.

FT | БЪЛГАРИЯ - АРЖЕНТИНА 1:3 (20:25; 25:16; 18:25; 18:25)

Стартови състави на двата отбора:

БЪЛГАРИЯ: 25. Радослав Парапунов, 3. Николай Колев, 14. Аспарух Аспарухов, 26. Светослав Иванов, 2. Стефан Чавдаров, 9. Георги Сеганов (к) – 16. Владислав Иванов (либеро)

Селекционер: Силвано Пранди

АРЖЕНТИНА: 8. Агустин Лосер, 10. Николас Ласо, 12. Бруно Лима, 15. Лусиано Де Чеко (к), 7. Факундо Конте, 11. Себастиан Соле – 9. Сантиаго Данини (либеро)

Селекционер: Марсело Мендес