И третият мач от програмата на традиционния международен женски волейболен турнир за Купа Пловдив 2016 излъчи своя победител след тайбрек, след което домакините от Марица (Пловдив) постигнаха първата чиста победа в надпреварата.

Момичетата на Иван Петков разгромиха турския Бурсаспор (Бурса) с 3:0 (25:17, 25:19, 25:22) след 73 минути игра и вече са еднолично начело във временното класиране като единствения отбор с две победи.

В ранния мач във вторник следобед, гръцкият Маркопулу Ревойл (Маркопуло) постигна първата си победа в Града под тепетата след драматично 3:2 (25:21, 24:26, 26:24, 10:25, 15:11) над румънския Динамо (Букурещ).

В сряда, от 16:30 часа в зала Пловдивски университет играят Бурсаспор и Маркопулу, а след това Марица ще гони трофея в последния си мач – срещу Динамо.

Блокадата на Марица се оказа трудно пробиваема за турските нападателки в първия гейм. Тя донесе цели шест точки на домакините и солидното предимство, с което доминираха през цялата част. Българските шампионки дръпнаха далеч напред в резултата и затвориха гейма при 25:17.

Във втория гейм пловдивчанки силно подобриха играта си в нападение, а капитанката Радосвета Тенева бе истинска фурия в атака, особено в заключителните моменти. Именно тя заби по острия диагонал за крайното 25:19, с което Марица удвои прединаната си в мача.

Надмощието на "жълто-сините" продължи и в третия гейм. Отново Ради Тенева поведе българската атака към победата, а блокадата отново заработи.

Усилията на Бурсаспор да потърси промяна в хода на мача доведоха само до по-почетен за гостенките резултат в края на гейма – 25:22 за Марица, оформено с успешна атака през центъра на Виктория Григорова.

Радосвета Тенева стана топреализатор на срещата със 17 точки за победителките. Елена Литовченко бе най-резултатна за Бурсаспор с 11.

Маркопуло победи Динамо Букурещ с 3:2 гейма. Въпреки резултатната игра на еквадорката Ерика Меркадо в нападението на Маркопулу, първият гейм беше изключително оспорван и с много обрати в резултата.

В заключителните моменти решаваща дума имаше силната игра на блокада, която донесе на гръцкия тим успеха с 25:21.

В началото на втората част Динамо тръгна мощно и бързо натрупа десетина точки разлика, които обаче не успя да задържи. В средата на гейма Маркопулу догони противника в резултата, но след това отново изостана с 18:22. Все пак със силна игра в нападение, особено от втора линия, гръцкият тим не само възстанови равенството, но първи стигна до геймбол при 24:23.

Бракът в играта на Маркопулу обаче беше доста и именно с грешка в нападение гъркините поднесоха гейма на Динамо при 24:26.

Третият гейм, подобно на първия, бе истинска битка, а водачеството в резултата се смени неколкократно. Американският център на Динамо Алексис Матюс се развихри и наниза седем точки за отбора си. Букурещкият тим спаси четирите поредни геймбола на Маркопулу, но в крайна сметка отново блокадата на гъркините си каза тежката дума и затвори частта при 26:24.

Румънският отбор беше почти безгрешен в четвъртия гейм и наложи пълно надмощие на терена. Матюс отново бе перфектна в универсален план, a 43-годишната румънска ветеранка Алида Маркович с атака през центъра оформи разгромното 25:10.

Меркадо бе истинска машина в тайбрека. Тя наниза цели десет от петнадесетте точки, които донесоха победата на Маркопулу. Гъркините взеха инициативата с по-добра игра на блокада и сервис, а крайното 15:11 бе оформено с ас на 17-годишната Асимина Николояни.

Ерика Меркадо допринесе за победата на Маркопулу с цели 34 точки. Най-резултатна за Динамо отново бе сръбкинята Оливера Медич с 16 точки.