Женският национален отбор на България по волейбол изпраща успешна 2016-а година, прави равносметка сайтът на Федерацията. През изминалите 12 месеца тимът ни изигра общо 14 официални мача, в които постигна 11 победи и 3 загуби.

В първата част от сезона състезателките, водени от селекционера Иван Сеферинов участваха във Втора група на световното Гран при. По време на двата турнира в Аржентина и Чехия волейболистките ни показаха отлична форма и въпреки тежките и изморителни пътувания запиха 5 успеха и само едно поражение.

Особено впечатляващo беше представянето им в двубоя с бъдещия победител в турнира Република Доминикана, в който се наложиха с 3:2 гейма. Срещата бе още на старта на надпреварата в Аржентина.

Впоследствие страната ни прие заключителния турнир с 4-е най-добри тима. В зала “Конгресна” във Варна пристигнаха Пуерто Рико, Полша и Република Доминикана. На 1/2-финал тимът ни се изправи срещу един от фаворитите за трофея Полша и спечели първия гейм, но след това допусна пълен обрат и след загуба с 1:3 остана на крачка от големия финал пред собствена публика.

В двубоя за 3-ото място и бронзовите медали волейболистките ни отстъпиха със същия резултат на Пуерто Рико и завършиха на 4-о място в турнира.

Във втората част от сезона Елица Василева и компания спечелиха безапелационно квалификационна Група Е за Евроволей 2017. В компанията на Румъния, Швейцария и Черна гора родните “лъвици” постигнаха 6 победи от 6 мача, в които загубиха само 3 гейма.

Така България си спечели правото да участва на шампионата на Стария континент през следващата година в Азербайджан и Грузия. Отборът попадна в предварителна Група С заедно с настоящия носител на трофея Русия, Турция и Украйна.