Отборът на Хебър Пазарджик триумфира с категоричните 3:0 гейма (25:19, 25:23, 27:25) над Нефтохимик във финален сблъсък за Купата на България.

Така момчетата на Атанас Петров защитиха трофея си от миналата година, когато "тигрите" от Пазарджик се наложиха за доста по-драматичното 3:2 гейма.

ПЪРВИ ГЕЙМ:

Нефтохимик дръпна в началото на първия гейм. След успешна атака на Жани Желязков отборът поведе с 3:1. Последва грешка в атака на Хебър и бургазлии се отделиха на 3 точки от противника. При резултат 4:1 Атанас Петров поиска таймаут. Топка в антената и напрежението се настани в умовете на пазарджиклии, които трябваше да наваксват пасив от цели 5 точки. Успешна атака на Александър Ляфков прекъсна серията на Нефтохимик за 2:6. Две поредни докосвания на мрежата върнаха надеждите на гостите - 5:7. Разликата бе стопена до една точка, а Николай Желязков поиска 30-секундно прекъсване. Блокаут на Градинаров доведе до равенство - 7:7. Силни минути за гостите, които обърнаха до 9:7 след добра атака на Теодор Тодоров. Ново докосване на мрежата при блокадата на Нефтохимик доведе до 10:8 за Хебър. Ас от сервис на Брадли Гънтър и грешка в атака на бургазлии увеличиха аванса на гостите до 12:8, при което Атанас Петров поиска прекъсване. Нова успешна атака на Георги Братоев оформи 14:8 в полза на гостите. Николай Желязков поиска втори аванс за гастите. Нефтохимик все пак записа 9-ата си точка след грешка на Ляфтов. Перфектен сервис на Николай Николов донесе директна точка за 10:14. Перфектна двойна блокада на Теодор Тодоров и Георги Братоев носи 16-а точка за Хебър - 16:10. Поредна грешка и сервис мрежа за Жани Желязков, след който резултатът стана 17:11. Мощна атака на Желязков, който се справи с единичната блокада на Хебър, направи резултата 13:19. Последва размяна на точки. Аут от сервис на Ляфтов направи резултата 14:20, а успешна атака на Ники Николов оформи 15:21. Добро посрещане на Георги Петров доведе до блокаут и 16:22. Неточности в нападение на Георги Братоев и Теодор Тодоров намалиха разликата на 5 точки - 18:23. Добра атака на Ляфтов обаче донесе 5 геймбола за Хебър. Нефтохимик спаси първия от тях, но атака на Георги Братоев затвори гейма при резултат 25:19.

ВТОРИ ГЕЙМ:

Блокаут на Жани Желязков откри гейма в полза на Нефтохимик - 1:0. Сбъркан сервис на Ники Николов обаче възстанови равенството. Последва размяна на точки, която не позволи откъсване на някой от двата отбора. Мощна атака на Теодор Тодоров доведе до 5:4 в полза на тима от Пазарджик. Нова грешка от сервис на Брадли Гънтър възстанови равенството - 5:5. Грешка от сервис на Теодор Тодоров доведе до 7:7. Атака като по учебник на Георги Братоев доведе до ново равенство - 9:9, а класно изпълнение на Тодор Алексиев в атака изведе гостите минимално напред. Аут от сервис на Николай Къртев отново изравни резултата - 12:12. Атака на Брадли Гънтър разкъса блокадата на Хебър и доведе до 14:12, при което Николай Желязков поиска таймаут. Добра проява на блокадата на Нефтохимик, която неутрализира атаката на Теодор Тодоров, направи резултата 14:14. Мощен Жани Желязков се справи с двойната блокада на гостите и отново възстанови равенството - 15:15. Нова прекрасна проява на диагонала на домакините и 17:17. Лоша преценка при атака на Ляфтов обаче изведе Хебър напред. Брадли Гънтър удвои аванса на гостите и принуди Николай Желязков да поиска 30-секундно прекъсване. Нова грешка на Ляфтов от сервис запази шансовете на домакините живи - 18:19, но страхотна двойна блокада възстанови аванса на Хебър от 2 точки. Важна намеса на Добровир Димитров блокира атаката на Тодор Алексиев за 20:21. Нова успешна блокада срещу Алексиев доведе до изравняване за 21:21. След този развой Атанас Петров поиска прекъсване. Брадли Гънтър успя да намери пролука между двойната блокада на Нефтохимик и изведе своите отново напред. Докосване на мрежата от страна на Теодор Тодоров обаче доведе до ново равенство - 22:22. Игра на нерви след видеоповторение за грешка на Нефтохимик и Хебър получи 3 възможности за затваряне на втория гейм. Аут при началния удар и 23:24, при което Атанас Петров взе прекъсване. Успешна атака на Александър Ляфтов и пазарджиклии взеха и втория гейм при резултат 25:23.

ТРЕТИ ГЕЙМ:

Третата част започна с размяна на точки. Непредизвикана грешка в лагера на Нефтохимик оформи равенство - 3:3. Страхотна атака на Георги Петров се справи с двойната блокада на Хебър и изведе домакините напред. Добро нападение и на Денис Карягин удвои аванса на Нефтохимик - 5:3. Дълго разиграване, приключило след успешна атака на Георги Братоев, възстанови равенството за 5:5. Нетипична грешка за Брадли Гънтър обаче отново върна предимството на домакините. Стабилен блокаут на Тодор Алексиев направи 6:6. Слабо посрещане на либерото на бургазлии доведе до 7:6 в полза на Хебър. Страхотна блокада на Илия Петков за 8:7. Ефектна проява на Ляфтов нжси нова точка за тима от Пазарджик - 8:8. Ас от сервис на Ляфтов остави Денис Карягин бепомощен и изведе Хебър напред за 11:10. При този резултят Николай Желязков взе прекъсване. Нов бомбен начален удар на Люфтов покачи на 12:10. Домакините успяха да прекъснат серията на Хебър за 11:12. Ас от сервис на Жани Желязков изравни за 12:12, но успешна атака на Тодор Алексиев отново изведе Хебър напред. Две последователни точки за Нефтохимик обаче обърнаха резултата, след което комбинация на Георги Братоев и Брадли Гънтър доведе до ново равенство - 14:14. Добра атака на Денис Карягин изведе Нефтохимик напред - 16:15. Нова успешна  атака удвои аванса на домакините. Стабилен Георги Петров при посрещане и мощен Максим Грос за 18:16. Добра атака на Ляфтов стопи аванса на бургазлии до 1 точка -18:19. Нов убийствен сервис на Ляфтов изравни резултата - 19:19, при което Николай Желязков поиска прекъсване. Поредна изключителна проява на Ляфтов от сервис и Хебър поведе в резултата. Мощен Николай Николов обаче възстанови равенството - 20:20. Директна точка на Жани Желязков в най-подходящия момент направи 21:20 за домакините. Блокаут на Жани Желязков направи 22:20 за бургазлии, а Атанас Петров поиска таймаут. Две последователни точки за гостите обаче доведоха до 22:22, а грешка на Николай Николов доближи Хебър само на 2 точки до успешна защита на трофея от миналата година. Николов се реабилитира за грешката си и възстанови равенството за 23:23. Успешна атака на Тодор Алексиев доведе до 24:23 и мачбол за Хебър. Брадли Гънтър обаче изпрати топката в мрежата и остави домакинските надежди живи. Аут на Гънтър при атаката и Нефтохимик поведе с 25:24. Хебър обаче остана в гейма за 25:25. Гостите реализираха нова успешна атака и стигнаха до втори мачбол при 26:25. Отново Брадли Гънтър имаше честта да донесе трофея на своя отбор, след като реализира успешно за 27:25 и затвори третия гейм. Напрежението се настани в зала "Младост" в Бургас след видеопреглед на точката, но в крайна сметка Хебър триумфира за втора поредна година с трофея за Купата на България.

СЪСТАВИ:

Хебър: Георги Братоев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Александър Ляфтов, Николай Къртев, Теодор Тодоров - Петър Каракашев (либеро)

Треньор: Атанас Петров

Нефтохимик: Добромир Димитров, Жани Желязков, Мирослав Градинаров, Георги Петров, Николай Николов, Илия Петков - Кристиан Петров (либеро)

Треньор: Николай Желязков