След загубата си от Мирза Башич в София, Стан Вавринка допусна още по-голяма неприятна изненада за феновете си, след като отпадна още на старта в Ротердам. Бившият №3 в света допусна обрат и загуба от скромния холандец Талон Грикспоор - 6:4, 3:6, 2:6.

Световният №259 имаше едва два АТР мача до този момент, в които не бе печелил дори сет. В "Ахой Арена" обаче представителят на домакините се възползва перфектно от все още изпитващия сериозни трудности след завръщането си на корта швейцарец и постигна най-големия успех в своята кариера.

Мачът започна с пробив за Вавринка, но той щеше да се окаже единствен за Стан в целия мач. Той все пак бе достатъчен за успеха в сета, макар че в осмия гейм трикратният шампион от Големия шлем трябваше да спасява три шанса за пробив.

Втората част стартира с ранен пробив за Грикшпоор, който на свой ред даде едва три точки на свой сервис и закономерно изравни резултата в сетовете.

Сценарият се повтори и в решителния сет, започнал с пробив в първия гейм. Холандецът направи още един за 5:2 и след това реализира третия си мачбол.

Успехът на 21-годишния тенисист гарантира и място на четвъртфинал за един от холандците в турнира. Причината е, че в следващия кръг Грикшпоор ще срещне победителя от двубоя между Робин Хаасе и Тимо де Бакер. А това значи на свой ред, че един от тримата ще бъде евентуален съперник на Роджър Федерер на четвъртфинала, който може да короняса Маестрото отново като №1 в света. Преди това обаче Федерер има доста работа за вършене, а първият му съперник в сряда е Рубен Бемелманс.