Поставеният под номер 1 в схемата Рафаел Надал (Испания) се класира за полуфиналите на турнира по тенис от сериите "Мастърс" в италианската столица Рим с награден фонд 5.44 милиона евро.

Седемкратният шампион Надал победи представителя на домакините Фабио Фонини с 4:6, 6:1, 6:2 за 2:15 часа. Испанецът, който не е печелил в Италия от 2013-а насам, загуби първия сет, но доминираше изцяло в следващите два и продължава напред в турнира.

Надал имаше преднина от 4:1 в първата част, но загуби пет поредни гейма. Във втория и третия сет обаче той даде общо три гейма на съперника си. Ако спечели осма титла в кариерата си в Рим Рафаел Надал ще се върне на върха в световната ранглиста, в която в момента е на второ място.

Испанецът вече води с 11-3 срещу Фонини, включително е спечелил последните шест мача между двамата. В спор за място на финала той ще играе срещу победителя от мача между Новак Джокович (Сърбия) и Кей Нишикори (Япония).