След 16 победи в последните няколко седмици, първата ракета на България Григор Димитров допусна поражение.

Гришо отстъпи на белгиеца Давид Гофен с 1-2 сета, 4:6, 6:1, 3:6, на четвъртфинал от турнира от АТП 500 в Ротердам.

Това бе едва втората загуба на Димитров в 18 мача от началото на 2017-та година, след тази от Рафаел Надал на полуфинала на Australian Open.

Гришо и Гофен се изправиха един срещу друг за трети път през тази година, като българинът спечели двете им предишни срещи, сред които финалът в София преди дни.

№11 в света Гофен бе по-спокойният и стабилен тенисист на корта, докато след феноменалния старт на 2017-та, Григор изглеждаше малко изтощен психически и физически.

Димитров нямаше нужната концентрация в хода на мача, и въпреки че успя да вземе по убедителен начин втория сет, отново изпусна момента в третия.

И двамата имаха проблеми от втория си сервис, но докато Григор направи двойни грешки във фатални моменти, Гофен нямаше нито една.

Българска подкрепа за Гришо срещу Гофен

Коментирай в нашата Facebook страница представянето на Григор Димитров:

Как протече двубоят, който следихме на живо в GONG.BG, а Mtel Sport 1 показа за феновете на Григор във Facebook:

1-0 гейма Григор Димитров спечели убедително своето подаване, след като поведе с 40:0. Той леко обърна глезена си при едно от разиграванията, позволи на Гофен да направи няколко точки, но не и да го притесни.

1-1 - Димитров направи страхотна точка от слайс, поведе в резултата, но Гофен успя да възстанови и да вземе своя сервис гейм.

2-1 Гофен стигна до две точки за пробив, но след това Григор използва страхотния си сервис, а след него направи и ефектно отиграване с прехвърляне на Гофен, за да го неутрализира. След това Гришо взе предимство, а с ас затвори гейма в своя полза.

2-2 В четвъртия гейм се откри възможността за Григор да пробие, но белгийският му опонент се върна отново. Въпреки че геймът продължи дълго, Гофен все пак си го взе.

Пробив 2-3 Давид Гофен проби сервиса на Григор, след две двойни грешки на българина.

2-4 Григор имаше възможност да направи ри-брейк, като поведе с 30-0, но след това Гофен отново успя да се върне и да си вземе подаването.

3-4 Нови две точки за пробив си спечели Гофен в седмия гейм, и отново Гришо прибегна до силата на сервиса си, за да се спаси от втори пробив. Няколко поредни равенства удължиха гейма много, без да може някой да излезе победител. Григор все пак с нов ас взе сервис гейма си, за 3-4 след точно 40 минути игра.

3-5 Продължително разиграване при 30-30 и страхотен бекхенд на Димитров накараха Гофен да прати топката в мрежата и българинът да поведе с шанс за пробив. Той оспорва при следващата топка, но сгреши, и последва равенство. Съперникът му пък пак намери път към победата и в това свое подаване, и накара Димитров да прати топката в аут за 3-5.

4-5 Без проблем Григор взе своето подаване, скъси изоставането, но все още губи с един пробив.

СЕТ за ГОФЕН 6-4 - Гришо спаси един сетбол, но при втория опит, Димитров пак сгреши и прати топката в аут, за да спечели Гофен сета със 6-4.

Ротердам 2017: Григор Димитров - Давид Гофен (първи сет)

1-0 гейма Труден първи гейм за Димитров, но след няколко равенства стигна до успех в своето подаване.

1-1 Григор профука цели три точки за пробив, след като поведе убедително в резултата, но за кой ли път позволи на Гофен да се върне.

2-1 Двамата продължиха да си взимат подаванията.

ПРОБИВ! 3-1 Отново Димитров поведе с 40-15 при сервис на съперника. Гофен се опита пак да стигне до обрата, но този път нямаше късмет и прати топката в мрежата, за да стигне българинът до първи пробив в мача.

Нова суперточка за Гришо и първи пробив

4-1 Затвърден пробив и Гришо вече води уверено във втория сет!

5-1 Страхотна игра за Димитров в последните геймове, втори пробив за българина и вече е съвсем близо до спечелване на сета!

СЕТ ЗА ГРИШО - 6-1 Гофен стигна до 40-0 при подаването на Гришо в седмия гейм, Григор обаче спаси няколко точки за пробив и стигна до точка за сета. В крайна сметка Димитров с ас затвори сета в своя полза с 6-1!

Ротердам 2017: Григор Димитров - Давид Гофен (втори сет)

1-0 Гофен поведе рано на свой сервис, след което бързо успя и да пробие Гришо, само за да затвърди до 3-0 преднината си за съвсем кратко време.

3-1 Григор все пак успя да вземе един от своите сервис геймове, чак в четвъртия от третия сет.

4-1 Димитров имаше две точки за пробив в петия гейм, но Гофен не го допусна и изравни. Белгиецът поведе без притеснения с три гейма.

4-2 Гришо спечели своя сервис, но все още изостава сериозно.

5-3 Двамата тенисисти размениха по едно свое подаване, но Гофен само се доближи до сета и мача.

6-3 40:15 за Гофен и победа за белгийския тенисист, №11 в света!

Ротердам 2017: Григор Димитров - Давид Гофен (трети сет)

Осмият в света Доминик Тийм или изненадата на турнира Пиер-Юг Ербер ще бъде следващият съперник на Давид Гофен в Ротердам.

Mtel Sport 1 ще продължи да излъчва директно всички най-интересни сблъсъци от надпреварата, като преди и след най-важните двубои има преки студия, с участието на тенис специалисти. Финалът на турнира е в неделя от 16:30 часа, а прякото предаване по спортния канал ще започне с коментарно студио половин час по-рано.

ABN AMRO World Tennis Tournament от серията ATP 500 е сред най-престижните спортни събития в Холандия, като поредното издание на състезанието е под номер 44. Тази година победителят ще спечели 363 000 долара, а общият награден фонд на надпреварата възлиза на близо 2 милиона долара.