Световният №43 Григор Димитров е на най-ниската си позиция в ранглистата от 2012 година насам, но както самият той каза, "завръщанията са по-силни от спънките". А неговото, надяваме се, завръщане сред най-добрите започна с поводи за оптимизъм - победа с 6:2, 6:7(4), 6:3 над много труден съперник в лицето на Фернандо Вердаско в двубой от втория кръг на турнира от категория АТР 500 в Барселона, продължил 2 часа и 19 минути.

До момента двамата си бяха разменили по 3 победи в мачовете помежду си, а на клей испанецът имаше предимство от 2:1 успеха, включително и победа в три сета на Ролан Гарос през миналата година. На корт "Рафа Надал" обаче Григор Димитров показа отличен за клея тенис с много увереност, търпение и хладнокръвие във важните моменти. Е, не се мина и без обичайната доза драма, но в крайна сметка по-добрият на корта стигна до победата, макар и това да можеше да се случи далеч по-лесно.

В първия сет предимството на българина бе неоспоримо и след два пробива и 6:2 той поведе в резултата срещу шампиона в турнира от 2010 година.

И втората част започна с по-добра игра за бившия №3 в света, който при 3:3 имаше три последователни брейкбола, но не успя да се възползва. Веднага след това пък Вердаско стигна до първия си пробив в мача. Той бе върнат моментално и така се стигна до тайбрек. За съжаление именно в него Григор допусна колебание. Две двойни грешки се оказаха твърде много, а гарнирано с няколко топки на линиите от Вердаско това значеше сет за испанеца.

Макар и пропуснал прекрасен шанс за победа в два сета, Димитров реагира по най-правилния възможен начин - два бързи пробива доведоха до 4:0 в решителната част. И макар че Вердаско върна единия, това не притесни българина, който завърши двубоя с нов пробив за 6:3.

Григор завърши мача с 22 печеливши удара и 28 непредизвикани грешки. Бекхендът му работеше отлично през почти целия двубой, а друг ключов компонент за победата бе перфектната му игра при точки за пробив на съперника. Вердаско реализира само два от 9 шанса в мача, докато Димитров завърши с 6 от 15 възможности. Испанецът имаше много повече непредизвикани грешки - 45 като в същото време уинърите му бяха колкото на българина - 22.

Така закономерно роденият в Хасково тенисист продължава към трети кръг, а там негов съперник ще бъде чилиецът Николас Джари. Той влезе в основната схема като "щастлив губещ", но това не му попречи да хвърли бомбата като победи №2 в схемата Александър Зверев. Двубоят между двамата е в четвъртък на втория по големина корт в Барселона "Мануел Орантес" като е и втори в програмата. В 12 часа стартира двубоят Даниил Медведев-Макензи Макдоналд, а след техния край, е ред и за първия мач между Димитров и Джари.

При победа българинът ще защити точките от достигнатия четвъртфинал преди година, а в топ 8 би срещнал победителя от мача между Медведев и Макдоналд.

А ето и как се разви двубоят с Вердаско:

Трети сет 6:3

6:3 ПОБЕДА ЗА ГРИГОР ДИМИТРОВ! Тя идва след нов пробив за него, дошъл след качествени ретури и грешки на Вердаско.

5:3 Григор спира серията на съперника след много хвърлен пот в този гейм. Той завърши с феноменална къса, вдигнала на крака трибуните.

4:3 Трети пореден гейм за Вердаско. В него се мина през равенство, но след ас приключва благополучно за представителя на домакините.

4:2 Пробив за Вердаско! Испанецът в никакъв случай не се е отказал от борбата в мача. Няколко сгрешени бекхенда на Димитров и интригата се завръща.

4:1 Първи гейм за Вердаско в третия сет.

4:0 И вторият пробив е затвърден, а Григор се доближава до победата.

3:0 Втори пробив за Димитров! Двойна грешка на испанеца доведе до първия брейкбол. Той бе спасен, но след два прекрасни ретура Григор стигна до втори, при който пък втората двойна грешка на ветерана в мача свърши работата на българина.

2:0 Вердаско отпусна ръката, но Димитров отново има предимството и пробивът е изравнен.

1:0 Пробив за Григор! Перфектното начало на решителния сет след пробив на 0!

Втори сет 6:7(4)

6:7(4) Сет за Вердаско! За съжаление в тайбрека Вердаско продължи да бъде много точен, а и Григор помогна с две двойни грешки. Те доведоха до 4:1 в полза на съперника му, който след още две точки на свой сервис си осигури 5 сетбола. Първите три бяха отразени, но при четвъртия испанецът направи ас и така вкара мача в трети решителен сет.

6:6 Без особени проблеми Вердаско вкарва двубоя в тайбрек.

6:5 Григор продължава да играе уверено и да поддържа аванса си. Гейм на 30 и осигуряване на минимум тайбрек във втория сет.

5:5 В десетия гейм се стигна до равенство на сервис на Вердаско, но испанецът преодоля трудностите и изравнява.

5:4 Григор е на гейм от победата, след като този път взе подаването си на 30.

4:4 Рибрейк! Отново 0:40 в подаването на испанеца и този път Димитров не пропусна да се възползва. При втория брейкбол той наложи агресивен ритъм и това доведе до връщане на пробива.

3:4 Пробив за Вердаско! За съжаление, след като отрази три брейкбола, сега испанецът нанася своя удар. Той заигра доста по-освободено и на свой ред с дълбоки и високи топки натисна Григор. Първият брейкбол бе отразен, но при втория топката на българина отлетя в аут.

3:3 Българинът пропуска великолепна възможност. Високи топки към бекхенда на Вердаско доведоха до 0:40. Само че пет поредни точки за опитния испанец водят до гейм в негова полза.

3:2 И Григор отговаря с бърз гейм на 15.

2:2 Вердаско слага край на серията от равностойни геймове с първия си такъв на 0.

2:1 Пореден гейм, преминал през равенство и спечелен от Димитров.

1:1 И за Вердаско сервис геймът премина трудно, без точки за пробив, но с доста равенства.

1:0 Труден откриващ гейм, в който Димитров отразява два брейкбола, но отново е напред в резултата.

Първи сет 6:2

6:2 Сет за Димитров! Българинът продължава да играе много по-уверено, а сетът приключва при втория му сетбол след двойна грешка на Вердаско.

5:2 Григор отново преодоля пасив от 0:30, за да вземе следващите 4 точки и да спечели гейма.

4:2 Димитров имаше брейкбол за втори пробив, но все пак във важните моменти испанецът използва добре първия си сервис.

4:1 Изключително труден гейм, който може да се окаже ключов за развръзката в първия сет. В него Димитров отрази цели четири шанса за рибрейк. Първите два бяха при 15:40, а след това след няколко равенства и още два брейкбола българинът затвърди пробива.

3:1 Пробив за Димитров! Отличното начало на мача дава отражение и в резултата. Два хубави ретура доведоха ситуацията до 30:30. Последва и прекрасен защитен форхенд лоб, след който Григор взе преимущество и стигна до брейбол. Той бе отразен с мощен начален удар, но пък именно сервисът изневери на Вердаско след това. Двойна грешка донесе втори брейкбол, а при него слабият втори сервис на испанеца бе перфектно използван от българина.

2:1 Нов отличен сервис гейм за Димитров, спечелен на 0 след серия от добри сервиси.

1:1 Серията на българина стигна до пет точки преди Вердаско да се разпише и също комфортно да си спечели гейма.

1:0 Чудесно начало за Григор с гейм на 0.