Григор Димитров се изправи пред сериозно препятствие по пътя си към полуфиналите на турнира в Пекин, но успя да го елиминира, продължвайки похода си към заветната цел. Въпреки оспорваното начало българинът се наложи със 7:6 (7:5), 4:6, 6:2 над 13-ия в света Роберто Баутиста Агут в мач, продължил 2 часа и 30 минути. Така българинът се класира за втора поредна година на полуфиналите в надпреварата. В следващия си двубой Григор ще се изправи срещу световния номер 1 Рафаел Надал, който си проправи път напред с убедителен успех с 6:4, 7:6(7:0) срещу Джон Иснър.

Кошмарът на Гришо се сбъдна, време е за епизод 10-и с Надал

Зрелището Надал-Димитров в перфектно за гледане време в събота

Изключително оспорвана бе първата част. Още в първия гейм Григор стигна до точка за пробив, но с голяма доза помощ от мрежата Баутиста Агут я отрази, а след това успя да вземе подаването си. Двамата си размениха по един бърз гейм, а при 2:2 българинът стигна и до първия си пробив в мача. Първата ни ракета пропиля един брейкбол при 40:15, но при втората отдала му се възможност не сгреши и поведе с 3:2. Агут обаче ни най-малко не се примири с изоставането си и бързо върна пробива. Димитров и Агут продължиха да си разменят геймове. При 5:5 двамата взеха подаванията си на 0, което вкара сета в тайбрек. В него Григор бе по-стабилния психически и след 2:1 за Агут, отвърна с два минипробива, за да поведе с 4:2. Първата ни ракета допусна лековерно резултатът да бъде изравнен за 5:5, но перфектен ас му осигури сетбол. В решаващото подаване Агут изпусна лесна топка и предаде сета.

Темпото се запази и през втората част. Григор първи стигна до точка за пробив при 2:1, но я пропиля. Двамата продължиха да си разменят геймове. При 3:3 Димитров уверено крачеше към поредно взимане на подаването си. Българинът поведе с 30:0 и нищо не предвещаваше пробив за Агут, който обаче се възползва от лекото разклащане в играта на Гришо, повеждайки с 4:3. В следващия гейм Димитров опита да създаде проблеми на испанеца, след като стигна до 30:0, но това не сломи Агут, който трудно, но успешно подпечата пробива си за 5:3. Последна искрица надежда за сета след бърз гейм за Димитров, след който обаче Агут не остави шансове на българина и затвори частта, изравнявайки за 1:1.

Шедьовърът на Гришо срещу Агут в снимки

Третият сет започна инфарктно за българина, като при 1:1 секунда невнимание можеше да му коства пробив. Агут на два пъти стигна до брейкбол, но уверен Гришо изравни за 40:40. На три пъти първата ни ракета се провали в опитите си да сложи край на спора, но в крайна сметка развоят на събията бе успешен. В последвалия гейм българинът демонстрира класа и без капка колебание проби на нула опонента си. Димитров продължи да мачка Агут, който обаче не се поддаваше до последно. В крайна сметка обаче първата ни ракета успя да пречупи опонента си с пробив в решаващия гейм на двубоя, който му осигури и място в полуфиналите на турнира.

Григор: Знам какво да направя, искам да бия Надал

Надал: Трябва да играя най-добрия си тенис, за да имам шансове срещу Григор

Срещата сет по сет:

ПЪРВИ СЕТ - 1:0 (7:6(7:5))

В първия гейм Димитров достигна до точка за пробив, но с голяма доза късмет и с помощта на мрежата Баутиста Агут я отрази, а след това успя да вземе подаването си. Въпреки че допусна двойна грешка Григор взе подаването си на 30, но Агут бързо възстанови преднината си с гейм на 15. Първата ни ракета уверено изравни, а при подаването на испанеца дори поведе с 30:0.  Григор пропиля един брейкбол при 40:15, но при втората отдала му се възможност не сбърка и поведе с 3:2. В последвалия гейм Григор тръгна добре, Агут обаче не остана длъжен и успя да стигне до точка за пробив, която реализира. При 3:3 Димитров загатна за нов пробив, достигайки на два пъти до заветната цел, но пропусна и двата си шанса. В крайна сметка испанецът взе подаването си и отново поведе в резултата. Двамата продължиха да си разменят геймове до 5:5. Агут взе подаването си на 0, а след това същото стори и първата ни ракета, вкарвайки сета в тайбрек. Той обаче бе доста оспорван, като Агут дори поведе за 2:1. Димитров обаче отвърна с два минипробива, повеждайки с 4:2. След това дойде и размяната на полетата. Испанецът се домогна до 5:5, но с перфектен ас Григор стигна до сетбол. В решаващото подаване Агут изпусна лесна топка, а това бе добре дошло за Григор.

ВТОРИ СЕТ - 1:1 (4:6)

Лесен първи гейм за Григор на 15, а испанецът взе подаването си на 30. Отново стабилен Димитров и за 2:1. Следващият гейм  бе далеч по-оспорван, като българинът стигна до 40:40, а след това и до точка за пробив, която не успя да реализира. След дълги мъки испанецът все пак взе подаването си. Григор се възползва от набраната скорост и с гейм на 0 отново поведе. Агут изравни на 15. В последвалия гейм испанецът изненада Димитров, след като българинът уверено поведе с 30:0 и нищо не предвещаваше пробива. Агут обаче изравни, а след това стигна и до 40:30. Той се възползва от шанса си, реализирайки първи пробив в сета за 4:3. Григор отново поведе с 30:0 и в подаването на опонента си. Агут изравни и дори поведе с 40:30, но първата ни ракета не се предаде и направи 40:40. Това обаче не сломи испанеца, който трудно, но успешно подпечата пробива си за 5:3. В следващия гейм обаче Григор не остави никакви шансове на Агут и бързо-бързо спечели подаването си на 15. Испанецът спечели сета, след като поведе с 40:0 и затвори частта. Резултатът е изравнен 1:1.

ТРЕТИ СЕТ - 2:1 (6:2)

Труден първи гейм за Григор, но българинът все пак взе подаването си на 30. Баутиста Агут отвърна с гейм на 0. В последвалия гейм секунда невнимание можеше да коства много на Димитров. Агут на два пъти стигна до точка за пробив, но нервите на Гришо издържаха и от 15:40 стигна до 40:40. На три пъти първата ни ракета се провали в опитите си да сложи край на спора, но в крайна сметка развоят на събията бе успешен. Страхотен Григор не остави шансове на Агут и го проби за 3:1 на нула. Българинът завърди пробива си на 30 за 4:1. Димитров бе много близо до нов пробив, но Агут се справи с предизвикателството. Българинът обаче продължава да мачка надеждите на испанеца, повеждайки с 5:2. Агут омекна при собственото си подаване и допусна да бъде пробит, предавайки сета и мача! Победа за Григор, който е на полуфинал!