Григор Димитров се изправя срещу „краля на клея“ Рафаел Надал в полуфинален мач на турнира в Монте Карло. Това е едва вторият турнир от началото на годината, в който Надал взима участие, но до този момент се представя повече от впечатляващо на една от любимите си надпревари. Годината на Димитров до този момент определено е разочароващо. Българинът има само един финал в Ротердам, който загуби от Федерер. В Монте Карло Гришо е страхотен. Кой ще стигне до финала?

Полуфиналният сблъсък между Григор Димитров и Рафаел Надал се очаква да започне не преди 14:30 часа.

Българинът, който е поставен под номер 4 в схемата, за първи път достига до полуфиналите в Монте Карло.

Надал има 10 победи в 11 мача срещу Димитров. За последно двамата играха един срещу друг на четвъртфиналите на турнира от сериите "Мастърс" в Шанхай през октомври миналата година, когато испанецът спечели с 6:4, 6:7(4), 6:3. Единствената победа на българина бе през 2016 година на турнира в Пекин.

Двамата са се изправяли на клей три пъти преди полуфиналния им сблъсък в Монте Карло. Първата им среща е през 2013 година на четвъртфиналната фаза в Монте Карло, когато Надал печели с 6-2, 2-6, 6-4. Испанецът постигна много по-комфортна победа през 2014 година на полуфинала на турнира в Рим с 6-2, 6-2. На следващата година, на четвъртфинала в Мадрид Надал печели с 6-3, 6-4.

И двамата тенисист започнаха директно от втория кръг на тазгодишното издание на надпреварата. Испанецът започна с победа над Аляж Бедене с 6-1, 6-3. След това победи с 6-3, 6-2 Карен Качанов. На четвъртфиналите Надал направо отнесе Доминик Тийм с 6-0, 6-2.

Димитров започна участието си в Монте Карло с обрат срещу Пиер-Юг Ербер, след като загуби първия сет в мача. След това постигна нов трисетов успех на Филип Колшрайбер, след като отново загуби първия сет в мача. На четвъртфиналната фаза Димитров се справи със съпротивата на Давид Гофен в два сета, като във втория отрази сетбол за съперника и спечели в тайбрека.

“Надал със сигурност ще се опита да вземе надмощие и да доминира от самото начало на срещата. Испанецът винаги се стреми да диктува събитията със своя форхенд. Срещу Доминик Тийм, Надал постоянно търсеше късите диагонали и прави, за да изважда австриеца от пределите на корта, което му оставаше огромни празни пространства, от които той се възползваше. Димитров със сигурност ще трябва да избегне този модел. Това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Димитров е двойно по-уязвим от Тийм, защото бекхендът на българина е по-слаб от този на австрийския тенисист. Димитров е много вероятно да се опита да излиза да играе често на мрежата, но това само по себе си води много голям риск на тази настилка. Димитров ще се нуждае от перфектните изпълнения, за да победи Надал, а може би дори повече от перфектни. Слабостите на Григор ще бъдат подложени на страхотен натиск от огневата мощ на Надал и въпросът е дали българинът ще успее да издържи и да ограничи щетите“, пише в своя анализ ESPN.