Григор Димитров за първи път ще играе полуфинал на Мастърса в Монте Карло, след като за час и 46 минути успя да победи своя добър познайник и любим съперник Давид Гофен с 6:4, 7:6(5).

Двубоят на централния корт в "Монте Карло Кънтри Клъб" бе на много високо ниво, а българският тенисист показа най-добрия си тенис на клей от дълго време насам, демонстрирайки, че може да бъде много успешен и на наглед най-слабата си настилка. За него това бе трета поредна победа на червено, а за сравнение през 2017-а  записа общо четири успеха през този период от сезона.

Слабите първи сетове от мачовете с Пиер-Юг Ербер и Филип Колшрайбер този път липсваха, Димитров започна много добре от самото начало на двубоя и закономерно стигна до успеха в първия сет. Във втория пък Григор направи феноменален обрат, след като от 1:5 стигна до 6:5, а след тайбрек оформи и закономерната победа.

Много качествена игра, търпение и желание за победа бяха в основата на успеха, с който Григор за първи път достига до топ 4 на "домашния" си турнир в Княжеството. За Димитров това бе седма победа от осем мача на ниво АТР срещу любимия му "клиент" Гофен, а на полуфиналите негов съперник ще бъде победителят от мача между Рафа Надал и Доминик Тийм.

Преди това обаче, само след няколко часа, българинът и белгиецът ще бъдат отново на корта, но този път като тандем за мача им от четвъртфиналите в турнира на двойки срещу шампионите от Аустрелиън Оупън Оливер Марах и Мате Павич.

В първия сет Григор започна много спокойно, търпеливо и уверено, а най-важното бе, че играта му бе лишена от грешки. Това доведе до заслужен пробив за 4:2. Първите признаци на нервност дойдоха, сервирайки за сета при 5:3. Гофен се възползва и върна пробива като преди това Григор пропусна два сетбола. Това обаче не притесни световния №5, който затвори сета на сервис на съперника след петия си сетбол, постигайки втори пробив в мача.

Може би леко успокоен от развитието на първата част, Димитров започна втория сет малко по-пасивно. В същото време Гофен заигра агресивно и най-вече безгрешно, и много бързо резултат показваше 4:0 след два пробива за белгиеца.

Изходът на сета може би изглеждаше ясен, а това позволи на Григор да намери отново своя ритъм и да заиграе по-агресивно, което моментално повлия и на съперника му, който започна да бърка повече. Така ракета №1 на България върна единия пробив за 3:5. При 4:5 последва изключителен гейм, в който и двамата играеха на страхотно ниво. Гофен пропусна три сетбола, а при петия си брейкбол Димитров успя да върне и втория пробив. Серията му продължи с пети пореден гейм, но все пак белгиецът се добра до тайбрек. В него обаче Григор имаше предимство от самото начало и при втория си мачбол вдигна победоносно ръце, достигайки до първия си полуфинал в Монте Карло.

Ето и как се разви двубоя в хронология:

Втори сет 7:6(5)

7:6(5) Гейм, сет и мач Димитров! Тайбрекът започна с ас, а след хубав ретур на българина, съперникът му сбърка - 2:0. Минипробивът бе бързо върнат, но последва нов за 4:2 след пореден добър ретур на Григор. Сценарият се повтори и Гофен се върна в резултата при 5:4. С брилянтни форхенди обаче Димитров отново взе точка на сервис на съперника и си осигури два мачбола. Първият бе отразен, но продължителното разиграване при 6:5 приключи с топка в аут на Гофен, което сложи и край на двубоя!

6:6 Серията на Димитров е спряна. Гофен успява да си спечели гейма на 15 и така тайбрек ще определи победителя в двубоя.

6:5 Много тежък гейм, но важното след него е, че Григор печели пети пореден гейм! Първият сервис изчезна, което утежни доста задачата на българина. Димитров отрази два брейкбола и в крайна сметка стига до успеха.

5:5 И вторият пробив е върнат! Изключителен маратонски гейм, в който и двамата демонстрираха първокласен тенис. Григор реализира петия си брейкбол, след като преди това отрази три сетбола. Първите две възможности за пробив дойдоха при 15:40. Гофен обаче натискаше бекхенда на съперника и стигна до обрат и сетбол. При него обаче сбърка, но след уникално разиграване с 27 удара, белгиецът имаше втори сетбол.

И при него не съумя да излезе победител, а Григор на свой ред пропусна трети брейкбол с несполучлив опит за къса. При третия си сетбол Гофен изглеждаше надделял, но Григор го изненада с изключителен бекхенд уинър по правата.

Още един брейкбол бе спасен от №10 в света след ново много качествено разиграване, но при петия шанс на съперника белгиецът се пропука със сгрешен форхенд след ретура.

4:5 Нов хубав гейм на Григор, печели го на 15 и така Гофен ще сервира втори път за спечелване на сета.

3:5! Пробив за Григор! Потвърждението, че Димитров играе по-добре дойде бързо. Започна да играе по-агресивно и това веднага доведе до проблеми за Гофен. Непредизвикана грешка на белгиеца доведе до 15:40 и при втората възможност Димитров завърши с форхенд уинър от бекхенд страната.

2:5 Хубав гейм на 0 за Григор, който определено показва повишаване на нивото в последните минути.

1:5 Григор имаше своите шансове при 15:30, но хубавият му бекхенд в краката на съперника бе неутрализиран с майсторско деми воле на съперника, който след това печели още две точки.

1:4 Григор слага край на негативната серия, намалявайки грешките. Гейм на 30.

0:4 Гофен продължава да бъде много солиден, гейм на 15 и затвърждаване и на втория пробив.

0:3 Втори пробив за Гофен! Белгиецът играе все по-агресивно още от ретур, което му носи предимство. Лесно стига до втори пробив с гейм на 15.

0:2 От скоростно 30:0 Григор си осигури шанс за рибрейк при 30:40. След грешка от ретур резултатът бе равен, а уникален лоб даде нов брейкбол на българина. И в този случай обаче той сбърка ретура от полето за предимство, а след това Гофен успя да затвърди пробива.

0:1 Пробив за Гофен! Лошо начало на втората част. След двойна грешка на Григор и бекхенд по правата на Гофен резултатът стана 0:40. Първият брейкбол бе отразен, но при втория Григор пресили агресивния форхенд.

Първи сет 6:4

6:4 Пробив и сет за Гришо! Димитров се върна към търпеливата игра, което му донесе аванс от 0:30. Гофен помогна с двойна грешка, довела до нови три последователни сетбола пред българина. Първите два Гофен спаси с добра игра по широчината на корта, но при третия направи непредизвикана грешка от форхенд след ретура.

5:4 Пробив за Гофен! За съжаление белгиецът връща пробива в последния възможен момент.
Българинът показа първи признаци на нервност и сбърка два рутинни форхенда за 0:30. Григор стигна до 30:30 с блестящо деми воле на основната линия след хубав ретур на съперника. №5 в света имаше и сетбол при 40:30, но пресили форхенда. Ас по диагонала му донесе още един сетбол, но той бе отразен с великолепен форхенд ретур на Гофен. Белгиецът стигна и до първи брейкбол, при който дългото разиграване завърши с топка в аут на съперника му.

5:3 Григор явно ще съсредоточи сили в собствения си сервис гейм, Гофен печели на 0.

5:2 Настроението в играта на Димитров е видимо. Продължава с уверената игра, без особени грешки. Гейм на 0.

4:2 Пробив за Григор! Много търпелива игра на Григор с перфектна демонстрация на защита на 2-3 метра зад основната линия, донесла му първия пробив в мача. След няколко продължителни разигравания, в които Гофен се пропука, Димитров стигна до 15:40, последва ново дълго разиграване и топка на белгиеца в аут.

3:2 Прекрасен гейм за Димитров, уверена игра и четири последователни точки.

2:2 Гофен търси основно бекхенда на Григор, което му носи успех, гейм на 15 за белгиеца.

2:1 Внимателна игра на Григор, той направи първата си двойна грешка, но за сметка на това направи и няколко уинъра, а при 40:30 ретур в мрежата на Гофен сложи край на гейма.

1:1 Гофен също е перфектен в първото си подаване, взимайки го на 0.

1:0 Григор открива мача с уверен сервис гейм, в който първият сервис работи, а Гофен печели само една точка.